Bitcoin’in Tarihteki Yeri Nedir?

0
95

Bitcoin’in Tarihteki Yeri Nedir?

1998 – 2009 Bitcoin Öncesi Yılları

Bitcoin kripto para tarihindeki ilk para olmasına rağmen, şifreleme ile güvence altına alınan defterlerle çevrimiçi para birimleri oluşturma girişimleri daha önce yapılmıştı. Bunların iki örneği, formüle edilmiş fakat asla tam olarak geliştirilmeyen B-Para ve Bit Altın’dır.

2008 – Gizemli Bay Nakamoto

Kriptografi ile ilgili bir posta listesi tartışması için Bitcoin – Peer – Peer Electronic Cash System adında bir makale yayınlandı. Kendisi, gerçek kimliği bugün için bir gizem olan Satoshi Nakamoto olarak adlandırılan biri tarafından ilan edildi.

2009 – Bitcoin Başladı

Bitcoin yazılımı ilk kez ve madencilik için halka açık hale getirilmiştir – yeni Bitcoin‘lerin oluşturulduğu ve işlemlerin kaydedildiği ve blok zincirde doğrulandığı süreç başlar.

Rakip Kripto Para Birimleri Ortaya Çıkıyor (2011)

Bitcoin’in popülaritesi arttıkça yeni kripto para birimleri ortaya çıktı ve Altcoin olarak adlandırıldı. İlk ortaya çıkan Altcoinler, Namecoin ve Litecoin’dir.

17 Aralık 2017

Bitcoin tüm zamanların en yüksek değeri 20.000$’ı gördü.

Bitcoin Büyümeye Devam Ediyor (2018)

Şu anda dolaşımda 1100’den fazla kripto para birimi var ve toplam piyasa değeri 700 milyar doları aştı.

Günümüz (2018)

Bitcoin kritik seviyenin altına iniyor. Bitcoin’in serbest düşüşü bugün devam etti ve bu da dijital para biriminin fiyatının Kasım ayından bu yana ilk kez 7,000 $ ‘ın altına düşmesine neden oldu. Kripto para birimi Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı için değerinin% 66’sından fazlasını kaybetti.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin piyasada istendikçe değeri artmaktadır. Bazı hükümetlerin Bitcoin’i yasaklamaya başlaması yüzünden piyasada talep edilme miktarı azalmaya başladı. Talep miktarı azalmaya başlayınca Bitcoin’nin borsa değerini -piyasa değerini- düşürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − six =