Bitcoin Çalışma Gurubunun Görevleri

0
106

Bitcoin Çalışma Gurubunun Görevleri

2008 yılında bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmıştır. Fakat bir resmi kuruluş, merkez bankası ile bağlantısı bulunmayan, ülkelerin para birimleriyle alınıp satılan, herhangi ek bir duruma gerek kalmadan yapılan bir tür dijital değeri kapsamaktadır.

Borsa biriminde Dolar ve Euro’ya ek olarak iletilen Bitcoin sembolü ฿, kısaltması ise BTC şeklinde belirlenmiştir.

Bitcoin Değerini Ne Belirler?

Direk olarak herhangi bir belirleyici olmamakla birlikte, Bitcoin’in değerini insanların belirlediğini söylemek daha doğru olur. Bitcoin’in değerini aslında piyasadaki arz ve talep koşulları belirlemektedir. Artan taleple birlikte fiyat yükselirken, düşen taleple de değer azalmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

Bitcoinlerinizi alışveriş için ya da yatırım için kullanabilirsiniz. Kısacası bitcoinlerinizi hangi amaçla kullanacağınızı belirlemek oldukça önemlidir. Alışveriş için kullanmak istiyorsanız, önce kendinize cüzdan adı verilen bir sanal depolama belleği edinmeniz gerekmektedir. Bu sanal cüzdanlarınızı, elektronik cihazlarınıza indireceğiniz uygulamalar sayesinde kullanabilirsiniz. Oluşturacağınız cüzdanlar için herhangi bir sınırlama olmamakla birlikte, istediğiniz kadar cüzdan oluşturabilir ve kişisel bilgilerinizi kullanmanıza gerek yoktur. Bu sanal cüzdanlarınız sayesinde para alımı, alışveriş yapabilme ve para gönderimi de yapabilirsiniz.

Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan, gelecek dönemde de finansal krizlerin bu yüzden ortaya çıkacağı düşünülen sanal paralar, ülkemizde ilgili kişilerin dikkati altına girdi. T.C. Merkez Bankası bu konu ile ilgili olmak üzere bir çalışma grubu oluşturdu. Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürü olan Mustafa Okay; Blochain sistemini tartışmakta ve bu gelişen teknolojinin kısa bir süre içerisinde hem bankalar hem de merkez bankalarında çalışır olacağını belirtmiş. Aynı zamanda bu yapılanmalara bankalarında olumlu baktığını dile getirmiş. İlerde kağıt paranın yerini dijital paranın alacağını iddia edenlerin sayısı küçümsenmeyecek kadar fazla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × five =