İnternet Bankacılığı Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

0
164

İnternet Bankacılığı Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

nternet Bankacılığı Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler - İnternet Bankacılığı Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

İnternet bankacılığı, müşterilerine bankaya ya da bankamatiklere gitmeden, bilgisayarlar, tabletler ya da akıllı telefonlar aracılığı ile bankacılık işlemleri yapmalarını sağlamanın kısa ve teknolojik yoludur. Bu pratik yol pek çok banka ya da kart kullanıcısı tarafından tercih edilse de, dolandırıcılara karşı mağdur olmamak adına kullanıcıların internet bankacılığı hakkında bilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlar;

1.BİLGİSAYAR/TELEFON YA DA /TABLETİN GÜVENİLİRLİĞİNİN KONTROLÜ:

İnternet bankacılığına bağlanacağınız aletin öncelikle her türlü kötü tehdit ve virüs saldırılarına karşı dayanıklı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer güncel bir virüs saldırılarına karşılıklı koruyucu bir programa sahip değilseniz, internet bankacılığına girerken kullandığınız bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi oldukça kolay olacaktır.

2.YABANCI ALETLERDEN İŞLEM YAPMAYIN:

Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi bankacılık yapacağınız teknolojik aletin güvenilir olması en önemli ve başlangıç etkenlerinden biridir. Bunu kişisel elektronik eşyalarınızda uygulamak daha kolaydır. Ancak size ait olmayan bir bilgisayardan ya da cep telefonundan internet bankacılığı işlemleri yapmak sizce ne kadar güvenilir olabilir? Örneğin; bir internet cafeye gidip kart bilgilerinizi girip işlem yaptığınızı sanırken, bilgisayardaki bir program sizin bilgilerinizi yedekliyor olabilir. Bu durumda farkında olmadan çoktan dolandırılıyor olabilirsiniz.

3.ONLINE ALIŞVERİŞ YAPARKEN DİKKAT EDİN:

Online alışverişler, kadın-erkek fark etmeksizin günümüzde herkesin sıkça kullandığı bir şeydir. Online alışverişler esnasında siparişinizi tamamlarken son aşamada sizlerden kredi kart numaranız, son kullanma tarihiniz ve kartınızın arkasında yazan 3 haneli güvenlik kodunuz istenmektedir. Ancak bu bilgileri girerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Güvenilir alışveriş siteleri her ne kadar siz bu bilgileri girdikten sonra kredi kartınızla eşleştirdiğiniz cep telefonunuza bir doğrulama şifresi yollamaktadır.

Bunun sebebi alışverişi siz yapıyorsanız şifreyi girip işleme devam edersiniz, Eğer siz yapmıyorsanız, zaten bu uyarıyı aldıktan sonra bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Fakat yine de herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına, kredi kartı bilgilerinizi online alışveriş sitelerine kaydetmemekte fayda vardır. Bunun haricinde daha güvenilir alışverişler yapmak için, bankanızın müşteri ilişkileriyle iletişime geçebilir ve kredi kartınıza ek bir sanal kart tanımlatabilirsiniz. Sanal kartınıza online alışveriş yapacağınız zaman istediğinizi limiti belirleyerek korkmadan kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz