İş Kanununa Göre Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır?

0
294

İş Kanununa Göre Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır? Kanun koyucu , çalışma süreleri konusunda işvereni tamamen serbest bırakmamış , çoğu mutlak emredici nitelikte düzenlemeler hem azimi çalışma süresinin ne kadar olacağını hem de nasıl düzenlenip uygulanacağını bekirleme yoluna gitmiştir.

İş Kanununa Göre Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır?

127966451 - İş Kanununa Göre Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır?
İş Kanununa Göre Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır?

İş Kanunu’nun 63.ncü maddesine göre haftalık çalışma süresi en fazla 45 saattir. Kanunda düzenlenmiş olan haftalık çalışma süresine ilişkin hüküm nisbi emredici bir hükümdür. Yani iş yerinde haftalık çalışma süresi her zaman 45 saatin altında belirlenebilir. Ancak , kanunda haftalık çalışma süresinin en çok 45 saat olacağının düzenlenmiş olması nedeniyle haftalık çalışma süresinin 45 saatin üzerinde belirlenebilmesi mümkün değildir.

7 easy ways to do more work in less time make a list 3 928 IFR img 3 500x365 - İş Kanununa Göre Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır?

Haftalık çalışma süresi , en fazla 45 saattir.

Haftalık çalışma süresi , taraflar arasında aksi kararlaştırılmadıkça haftanın çalışan günlerine eşit ölüçüde bölünerek uygulanır. İşyerinde , haftanın iş günlerinden birinde kısmen çalışılıyorsa bu süre haftalık çalışma süresinden düşüldükten sonra kalan sürenin çalışılan gün sayısına bölünmesi suretiyle günlük çalışma süresi bulunur. Örneğin , haftalık çalışma süresinin 45 saat olarak uygulandığı ve haftada 6 gün çalışılan bir iş yerinde günlük çalışma süresi 7,5 saattir. İşyerinde , Cumartesi günleri 5 saat çalışma yapılması halinde ise haftalık çalışma süresi olan 45 saatten Cumartesi günü çalışılan 5 saat çıkarıldığında kalan 40 saat haftanın Cumartesi dışında çalışılan 5 gününe bölünür ve günlük çalışma süresi olarak 8 saate ulaşılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz