Ana Sayfa Hukuk Hizmet Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Hizmet Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

0
253

Hizmet gün sayısı: Sigortalı çalışanların emekli statüsüne geçebilmeleri için pirim ödemesi yapmaları gereken tam gün sayısını belirtir. Hizmet gün sayısını bilmek çalışanların emekli olabilmek için toplam kaç tam gün daha pirim ödemeleri gerektiğini görmelerinde ve böylece kaç yıl kaç ay ve kaç gün sonra emekli olabileceklerini hesaplamalarında yardımcı olur. Ayrıca kişilerin emeklilik tarihlerini net olarak hesaplayabilmeleri için kaç yaşında emekli olacaklarını da bilmeleri gerekir. Emeklilik yaşı kişinin sigorta başlangıç tarihinden itibaren doldurması gerekli minimum yıl kadar sonraya gidilerek belirlenir. Vatandaşların emekli olabilmek için hem gerekli yaşa gelmiş olmaları hem de ödemeleri gereken tüm pirimleri ödemiş olmaları şarttır.

Hizmet Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır.fw  - Hizmet Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

 Dönemlere Göre Hizmet Gün Sayısının Hesaplanması

08.09.1999 tarihinden önce sigortalanmış olanlar için pirim ödenmesi gereken toplam gün sayısı en fazla 5975 gündür. Bu tarihten önce sigortalanan kadın ve erkekler için minimum çalışma süresi 20 yıl olmakla birlikte kadınların emeklilik yaşı 56 ve erkeklerin emeklilik yaşı 58’dir.

08.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında sigortalanmış olanlar için pirim ödenmesi gereken toplam tam gün sayısı kadın ve erkekler için 7000 gündür. Emekli olmak için kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşını doldurmaları ve gerekli tüm pirimleri ödeme gün sayısını doldurmaları şarttır. Hizmet yılı olarak 25 yılı tamamlayan 58 yaşını doldurmuş kadınlar ile 60 yaşını doldurmuş erkekler kısmi emekliliğe göre 4500 günlük pirim ödemesi yapmaları halinde emekli olabilirler.

01.05.2008 tarihinden sonra sigortalanmış olanlar için kadınlarda en erken 59 erkekler ise en erken 61 yaşında ve 7200 pirim gününü tamamlamaları durumunda emekli olabilirler. 2048 yılı ve sonrasında emekli olacaklar için bitirilmesi gereken yaş her iki cinsiyet için 65 tam yıl olarak ve yatırılması gereken tam gün prim ödemeleri ise yine her iki cinsiyet için 9000 gün olarak belirlenmiştir.

 Hizmet Gün Sayısını Hesaplamak İçin Gerekli Bilgilere Nereden Erişilir

Çalışanların hizmet gün sayısı bilgilerinin girilmiş olduğu SGK resmi web sitesine girilerek şimdiye kadarki toplam hizmet gün sayısı ile emekli olabilmek için pirim ödenmesi gereken toplam hizmet gün sayısı öğrenilebilir ve buna bağlı olarak ne kadar zaman sonra (yıl, ay ve gün) yani kaç yaşında emekli olunacağı hesaplanabilir. SGK internet sitesinden emeklilik bilgileri, sigorta bilgileri, tazminatlar, iş sağlığı, iş güvenliği gibi bilgilerin hepsine ulaşılabilmektedir. Bu sitede bulunan SGK hizmet dökümü belgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı tüm çalışanların bütün sigorta belgelerini içermektedir. Kişiler hizmet gün sayısını ve emeklilik zamanını hesaplamak için gerekli tüm bilgilere buradan ulaşabilirler. Tüm bu bilgilere ulaşabilmek için tüm kamu resmi veritabanlarını tek çatı altında toplayan sistem olan e-Devlet Kapısı’na ait şifrenin vatandaşta bulunması gereklidir. Kişi T.C kimlik numarası ve şifresi ile by sisteme giriş yaptıktan sonra SGK ile alakalı tüm bilgilerine rahatlıkla erişebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz