Yerli otomobilden sonra bir adımda yerli tren için atıldı. Ancak yerli ve milli tren üretimi otomobil üretimi kadar kolay olmayacak. Zira yerli tren üretebilmek için şu anda Eskişehir’de bulunan Tülomsaş tesisleri yeterli görünmüyor.

Geçtiğimiz ay düzenlenen bir toplantıyla yerli otomobil üretimi için start verilmişti. Ülkemizin alanında birbirinden güçlü markaları ise yerli otomobil üretimine destek vereceklerini açıklamışlardı. Bu konunun üzerinden bir ay geçmeden şimdi de yerli ve milli yüksek hızlı trenimizi üretmek için düğmeye basıldı. Bilindiği üzere Eskişehir’de bulunan TÜLOMSAŞ (Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş.) fabrikası yıllardan beri Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları için hem lokomotif hem de vagon üretmekte. Devrim adıyla bilinen ve sadece iki adet üretilen araçlar da bu fabrikada üretilmişlerdi.

Yeni Bir Tesis Kurulacak

Fabrikanın eski ve yüz ölçümünün de yetersiz olmasından dolayı yüksek hızlı tren üretimi için Eskişehir’de Tülomsaş tarafından yeni bir tesis kurulacak ve üretim bu tesiste yapılacak. Ülkemizde 2009 yılında hizmete başlayan yüksek hızlı tren Siemens ve CAF marka lokomotif ve vagonlar kullanılmakta. Yeni üretimle birlikte bu tren setlerinin yanında yerli üretim tren setleri de kullanılmaya başlanacak.

tulomsas02 - Yüksek Hızlı Tren Tülomsaş Tarafından Üretilecek

Ancak şu aşamada üretilecek trenlere tamamen yerli demek için biraz erken. Çünkü üretilmesi planlanan 96 adet setin yabancı kaynaklı katılımcıları da olacak. Bu anlamda tamamen yerli üretim denilmese de Eskişehir de üretileceği için yerli bir üretim gerçekleştirilecek. Eskişehir’de kurulacak yeni Tülomsaş tesisinin temellerinin ne zaman atılıp, ilk üretime ne zaman geçileceği de şu anda kesinlik kazanmış değil. Ancak ilerleyen günlerde, aynı yerli otomobilde olduğu gibi, işlerinde uzman Türk şirketlerinin yine bu konuda üretime katkı sağlamaları beklenmekte. Tren imal etmek otomobil imal etmeye nazaran biraz daha maliyetli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here