Yeni Ehliyet Başvurusu Nereye Yapılır?

Yeni Ehliyet Başvurusu Nereye Yapılır - Yeni Ehliyet Başvurusu Nereye Yapılır?

Bir ehliyete sahipseniz ya da sahip olduğunuz ehliyet eğer eski ise yenilemek için Emniyet Müdürlüklerinde bulunan Trafik Tescil Büro Amirliklerinden başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Eski ehliyetlerinizi değiştirmeniz için 2020 yılının Aralık ayına kadar süre verilmiştir. Şu an Emniyet Müdürlükleri veriyor olsa da 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren ehliyet başvuru yerleri Nüfus Müdürlükleri olacaktır.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni çipli kimliklerde ve pasaportta da olduğu gibi sizden 2 adet biometrik fotoğraf istenilecek, sağlık kurumundan sağlık raporunuzu almanız ve adli sicil belgenizi yanınızda götürmeniz gerekli. 2012 yılında yapılan düzenleme ile ehliyete başvurabilmeniz için artık en az ilkokul mezunu olmanız gerekmekte bu da araç kullananların eğitimli olmalarını ve kültürel yönden belirli seviyede olmalarını sağlamak amacı ile getirilmiş bir yönergedir.

Başvuru Sırasında Yapılan İşlemler

Başvuru esnasında parmak izleriniz alınacak, eğer daha önceden parmak izi kaydınız varsa sadece kontrolü yapılıp tekrardan parmak izi alımı olmayacaktır. Müracaat işlemi yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Eskisi gibi dosyanın fiziki olarak teslimi söz konusu değil. Tüm evraklar sistem üzerinde Ankara Trafik Daire Başkanlığı’na gitmekte ve orada ehliyetler basılıp posta yolu ile teslim edilmesini istediğiniz adrese 3 ile 5 gün arasında gelmektedir.

Yurtdışı Ehliyetim Var Ne Yapmalıyım?

Yurt dışında yaşıyorsanız, ehliyetiniz yaşadığınız ülkeye aitse ve ülkemizle ait olduğu ülkenin ikili konsolosluk konvensiyonel anlaşması varsa ehliyetinizi teslim ederek Türkiye Cumhuriyeti ehliyetine sahip olabilirsiniz. Fakat anlaşmalı olmayan bir ülkenin ehliyetine sahipseniz sıfırdan sürücü kurslarına yazılıp hak kazanmanız gerekiyor.

Yeni Ehliyetlerin Geçerlilik Süreleri Ne Kadar?

Yeni çipli ehliyetleri almaya hak kazandıktan sonra sınıfına göre değiştirme süreleri vardır. Örneğin B sınıfı bir ehliyetin 10 yılda bir yenilenmesi gerekirken, E sınıfı ehliyet için bu süre 5 yıldır. Bu süreler dolduğunda tekrardan sağlık raporu düzenlenip ehliyet yenilenmesi için gereken evrakların hazırlanması istenilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here