Okul Servislerinde Yeni Dönem Başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından çıkarılan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği kapsamında bugüne kadar yönetilen okul servis işleri, ilgili Bakanlıkların da katılımı ve katkısı ile yaşanan tecrübeler de dikkate alınarak yeniden düzenlendi. 

Okul Servislerinde Yeni Dönem Başlıyor - Okul Servislerinde Yeni Dönem Başlıyor

Yeni düzenleme artık; İçişleri, Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıkları tarafından yönetilecek. Yeni Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile araçlarda üç noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası, sensörlü koltuk ve araç takip sistemlerinin bulundurulması mecburi hâle getirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla Muazzez Karaçay İlkokulunda Okul Servis Araçları Yönetmeliği bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Öğrenci ve velilerin de katıldığı toplantıda, yönetmeliğin kapsam ve esasları anlatıldı.

Güvenliği Ön Plana Çıkaran Yönetmelikteki Değişikler Şöyle:

– Okul servis araçlarında üç noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası sensörlü koltuk araç takip sistemleri bulundurulması mecburi hâle getirildi.

– Anlaşma yapılan asıl taşıyıcıların yanı sıra velilere özel servis anlaşması yapabilme imkânı da mülki idare amirinin onayına bağlandı.

– Servis şoförleri için Millî Eğitim Bakanlığından okul servis şoförlüğü yapabileceğine dair sertifika ile mesleki yeterlilik kurumundan belge alınması şart oldu.

– Bazı suçlar, taşımacılar, şoförler ve rehber personelin, kovuşturma aşamasında olsalar bile, taşıma faaliyetinde yer almalarına engel olarak belirlendi. Kapsama, kasten öldürme, cinsel saldırı, cinsel taciz, müstehcenlik, alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir sebeple trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçları ilave edildi.

Şoföre Her Yıl Rapor Şartı Getirildi

Beş yılda bir alınan psikoteknik raporun yanında her sene aile hekiminden rapor alınması mecbur oldu. Öğrencilere taşıma faaliyetinde eşlik edecek rehber personelin trafikte daha rahat görünmesi, uyarılarına diğer sürücülerin riayet etmesi için reflektif yelek, yardımcı ışıklar kullanması zorunlu oldu. Ayrıca rehberlere uyarılarına uymayan sürücüler hakkında tutanak düzenleme yetkisi de verildi. Araçlarda iç mekânı gösteren cam dışında cam kullanılamayacak.

Okul servis araçlarının camlarına yapıştırılan renkli film tabakaları sökülecek. Fabrika çıkışında üzerinde renkli cam olan araçlar 3 Eylül 2019 tarihine kadar uygun hâle getirilecek. Yönetmeliğin ihlali durumunda, asli kusurlarda derhâl, tali kusurlarda 3 uyarıdan sonra “Özel İzin Belgesi” iptal edilecek.

Taşıtlarda Aranacak Şartlar

Yönetmeliğin dördüncü maddesi, taşımacılar tarafından okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda aranacak şartları düzenliyor. Yönetmeliğe göre bir okul servisinin taşıması gereken özellikler şöyle:

• Taşımacılar tarafından okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda aşağıdaki şartlar aranır: Okul servis araçlarının arkasında “OKUL TAŞITI” yazısını kapsayan numunesine uygun renk, ebat ve şekilde reflektif bir kuşak bulunacaktır (EK-2/1, EK-2/2).

• Okul servis aracının arkasında, öğrenci ve çocukların iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunacak ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle “DUR” yazısı okunacak şekilde tesis edilmiş olacak, lambanın yakılıp söndürülmesi tertibatı fren lambaları ile ayrı olacaktır (EK-3).

• Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda, öğrenci ve çocukların kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olacak, iç düzenlemesinde demir aksam açıkta olmayacak, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek yumuşak bir madde ile kaplanacak ve engelli öğrenci ve çocukları taşıyacak olan okul servis araçları ayrıca 1/7/2005 tarihli ve 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ve bu Kanuna dayalı olarak çıkarılan ikincil mevzuata uygun olacaktır.

• Okul servis araçlarında 26/10/2016 tarihli ve 29869 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ile Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde belirtilen standart, nitelik ve sayıda araç, gereç ve malzemeler her an kullanılabilir durumda bulundurulacaktır.

• Okul servis araçlarının kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik (havalı, hidrolikli vb.) olabileceği gibi; araç şoförleri tarafından elle kumanda edilebilecek şekilde (mekanik) de olabilecektir. Otomatik olduğu takdirde, kapıların açık veya kapalı olduğu şoföre optik ve/veya akustik sinyallerle intikal edecek şekilde olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here