Geçtiğimiz günlerde Tokat’ta bulunan bir liseye Mustafa Sabri adı verilmişti. Özellikle sosyal medya üzerinde büyük tartışmalara sebep olan Mustafa Sabri ismi gelen yoğun tepki üzerine değiştirildi.

mustafasabri01 - Mustafa Sabri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Adı Değiştirildi

Millî Eğitim Bakanlığı, konu ile ilgili olarak gelen tepkilerin çığ gibi büyümesine kayıtsız kalmadı ve okula konan Mustafa Sabri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin adı değiştirildi. Peki, bu ismin bu kadar tepki çekmesinin sebebi neydi?

Mustafa Sabri Kimdir?

Osmanlı İmparatorluğu zamanında Damat Ferit hükümetinde Şeyhülislam olan Mustafa Sabri, Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk için ölüm fetvası yayınlamıştı. Mutafa Sabri tam 5 kez üstü üste Şeyhülislam seçildi. Eşinin ağzından, yani birinci ağızdan anlatılan anılarda Sevr Antlaşmasının imzalandığı gün Ulviye hanımın “Allah’tan korkmadın mı? İzmir’in Yunanlılara verilmesine nasıl razı oldun? İstifa etseydin de imza etmeseydin” şeklinde çıkışına Mustafa Sabri’nin ağzını dahi açamadığı anlatılır. Bu da yaşadığı topraklara ettiği ihanetin altında ezildiğini göstermektedir.

Mustafa Sabri’nin tokatla olan ilişkisi ise Tokatlı olmasından gelmektedir. Aynı zaman da milletvekilliği de yapmıştır. Millî Mücadele’nin başarıyla sonuçlanmasının ardından Yunanistan’a kaçmıştır. Daha sonra sırasıyla Mekke’ye ve Mısır’a gitmiştir. Mısır’a yerleşerek Ezher Üniversitesi’nde çalışmaya başlamıştır. 12 Mart 1954 tarihinde Kahire’de ölmüştür.

mustafasabri02 - Mustafa Sabri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Adı Değiştirildi

Bu kişinin adı, dönemin hemen hemen tüm idam fermanlarında geçmiştir. Türk Ordularının İzmir’i düşmandan kurtarıp İstanbul’a doğru yola çıkmalarından sonra Vahdettin’den Sadrazamlık talebinde bulunmuştur. Müslüman ve Ermenilerden kurulacak bir ordu ile Türk Ordusuna karşı savaşmak isteğinde bulunmuştur. Fakat bu amacını gerçekleştirememiştir. Millî Mücadele’nin başlamasıyla ailesiyle birlikte Gümülcine’ye kaçmıştır.

Tokat’ta bir okula verilen Mustafa Sabri ismi gelen tepkiler üzerine değiştirilerek, bir şehidin adı verilmiştir. Okulun yeni adı Şehit Yakup Akdağ Anadolu imam Hatip Lisesi olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here