MEB Öğrencilere Bilgisayar Dağıtacak

0
377

Geçtiğimiz yıllarda FATİH projesi kapsamında öğrencilere bilgisayar dağıtılmasına önümüzdeki yıl da devam edileceği açıklandı. 2011 yılında başlanan FATİH projesi kapsamında MEB, şu ana kadar öğrencilere 1 milyon 438 Bin adet tablet dağıtıldı.

MEBTablet01 - MEB Öğrencilere Bilgisayar Dağıtacak

FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi kapsamında geçtiğimiz yıllarda MEB ‘in öğrencilere ve öğretmenlere dağıttığı tabletler üzerinde bulunan kısıtlamalar, internet üzerinde özgürce dolaşılamadığı için öğrenci ve öğretmenlerin canını sıkmıştı. Pek çok kişi çeşitli yazılımlar yükleyerek bu tabletleri kullanma yolunu seçmişti. İşin daha vahim kısmı ise bu tabletleri alanların bir süre sonra tabletlerini internet mağazaları üzerinden satışa çıkarmalarıydı. FATİH Projesi kapsamında öğrenci ve öğretmenlere dağıtılan bu tabletleri hala online alışveriş sitelerinde bulmak mümkün.

5. ve 9. Sınıflara Dağıtılacak

Bu konuyla ilgili olarak MEB önümüzdeki günlerde bir ihale düzenleyecek. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı içinde 5. ve 9. sınıflara dağıtılması kararlaştırılan bilgisayarlar, bu sefer tablet yerine ikisi bir arada olarak adlandırılan bilgisayarlar olacak. Şu an için dağıtılması planlanan bilgisayar adedi ise 2 milyon 700 bin adet. Bunların dışında ise öğretmenlere de 200 bin adet bilgisayar dağıtılacak.

MEBTablet02 1024x682 - MEB Öğrencilere Bilgisayar Dağıtacak

MEB düzenleyeceği ihale ile aynı anda Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile de bir anlaşma imzalayacak. Türkiye’nin her bölgesine eşit imkân tanımak amacıyla ihale de 6 adet grup oluşturulacak ve bu grupların içerisinde büyükşehirler ve doğu illeri aynı grupta karışık olarak yer alacak. Bu şekilde ihaleyi kazanan firmalara da eşit şartlar yüklenmiş ve ayrıcalık tanınmamış olacak. Bir başka değişle ihaleyi kazanan bir firma sadece Ege Bölgesi’nden sorunlu değil aynı zamanda bazı doğu illerinden de sorumlu olacak. Bu sayede GSM operatörleri de hemen hemen her ilde alt yapı çalışmalarını hızlandırmış olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz