Kış Lastiği Taktırmak Zorunlu mu?

0
275

Her yıl olduğu gibi havaların soğuyup kar yağışlarının görülmesiyle birlikte araç sahiplerinin kış lastikleriyle ilgili soruları da başlıyor. Kış lastiği taktırmak zorunlu mu yoksa değil mi tartışması süredursun, işin güvenlik boyutu oldukça önemli.

kislastigi01 - Kış Lastiği Taktırmak Zorunlu mu?

Kış Lastiği uygulaması ilk olarak ticari hizmet veren araçlarda zorunlu hale getirildi. Kış lastiği taktırmak, özellikle karlı yollarda araç hakimiyetine son derece etkili. Ancak çok fazla kar olan yollarda da etkisiz kaldığı görülmekte. Bu durumlarda ise lastiklere zincir takılması gerekiyor. Kış lastikleri Kasım ayından başlayıp Nisan ayının başına kadar olan süreçte kullanılabilmekte. Ticari taşıtlarda bir zorunluluk olmasına karşın, özel araçlarda sadece şehirlerarası yollarda kullanma zorunluluğu var.

Muayenede Kış Lastiği İsteniyor

Kasım ve Nisan ayları içerisinde araçlarını muayeneye götüren kişiler için, araç ticari olsun ya da olmasın kış lastiği taktırmak bir zorunluluk. Bir başka değişle hangi araç olursa olsun kış aylarında kış lastiği taktırmadan araçların muayeneden geçmesi söz konusu olmuyor. Bu uygulamanın sebebi ise tüm araçları kış lastiği kullanma konusunda teşvik etmek. Ancak bu durum elbette ki herkesin kış lastiği almasına sebep olamıyor. Araçlarını muayeneye götüren kişiler genellikle lastikçilerden ödünç lastik alıp araçlarını muayeneye sokuyorlar. Muayeneden geçtikten sonra lastikleri iade ediyorlar. Bunun en büyük sebebi hem kış lastiklerinin yaz aylarında saklanması için ayrıca para ödenmesi hem de insanların araçlarını çok sık kullanmamaları.

kislastigi02 - Kış Lastiği Taktırmak Zorunlu mu?

Şehir içinde kış lastiği denetimleri genellikle ticari araçlara yönelik yapılmakta. Ancak şehirlerarası yolculuk yapan ve polis kontrolüne takılan tüm araçlar için kış lastiği kontrolü yapılmakta. Takmak zorunlu olduğu içinde takmamış olanlara ceza kesilmekte. Kamyon ve tır gibi daha büyük tonajlı araçlarda da kış lastiği takılması zorunlu bir durum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz