İşsizlik Maaşı 2018’de Ne Kadar Olacak ?

0
351

Ocak ayı itibariyle asgari ücrete gelecek zam olması herkesi etkileyecek. Hem tüm çalışanların hem de işsiz olan kişilerin geliri artacak. Ayrıca erken emeklilik için borçlanma miktarları da yükselecek. İşte asgari ücrette artışla gerçekleşecek bazı zamlar ve İşsizlik Maaşı 2018’de Ne Kadar Olacak ? sorusunun yanıtı.

işsizlik maaşı zammı ne kadar - İşsizlik Maaşı 2018'de Ne Kadar Olacak ?

Halen net bin 404 lira 6 kuruş, brüt bin 777 lira 50 kuruş olan asgari ücret, 1 Ocak’ta artacak. Yeni ücret, Aralık’ta Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenecek. Asgari ücret geçen yılki gibi yüzde 8 seviyesinde artırılırsa, net maaş bin 516 liraya çıkacak. Brüt asgari ücret ise bin 919 lira 70 kuruş seviyesine yükselecek. Ancak bunun üzerinde olması bekleniyor.

Çalışanların maaşına eklenen asgari geçim indirimi yükselecek. Asgari ücrete geçen yılki gibi yüzde 8 zam olursa en düşük asgari geçim indirimi 133 lira 31 kuruştan 143 lira 97 liraya çıkacak.

İşsizlik Sigortası’ndan Kimler Faydalanabilir?

İşsizlik sigortasından kimler faydalanabilir şekilde açıklanmıştır :

İş sözleşmesi ile bir iş yerine tabi olarak çalışanlar : Bu grupta yer alanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında tam ve kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanlar , başka kurumlara göre iş sözleşmesiyle çalışanlar ve karşılıklılık esasına göre hizmet akdi ile (iş sözleşmesi) çalışan yabancılar olmaktadır.

5510 sayılı Kanunun 52/1 maddesi kapsamında işsizlik primi ödeyen isteğe bağlı sigortalılar ,

5510 sayılı Kanunun ek 6.ncı maddesi kapsamındaki sigortalılar,

506 sayılı Sosyal Sigortalılar Kanunu’nun 20.maddesi kapsamındaki sandıklara tabi olarak çalışanlar.

İşsizlik sigortası zorunludur.4447 sayılı kanun kapsamına giren ve halen çalışmakta olanlar , Kanun yürürlüğe girdiği tarihte , yeni işe girenler ise işe başladıkları tarihten itibaren sigortalı olurlar. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen işyerleri ve sigortalılar Türkiye İş Kurumuna da bildirilmiş sayılmaktadır.

İşsizlik sigortasıprimlerinin toplanmasından Sosyal Sigortalar Kurumu , diğer bütün hizmet ve işlemlerin yapılmasından Türkiye İş Kurumu görevli , yetkili ve sorumludur.Bunun için Türkiye İş Kurumubünyesinde İşsizlik Sigortası Daire Başkanlığı kurulmuştur.

İşsizlik sigortasının finansmanı işsizlik sigortası primleri ile karşılanır. İşsizlik sigortası primi , sigortalıların 5510 sayılı Kanunun 80.nci ve 82.nci maddelerinde belirtilen prime esas aylık brüt kazançları üzerinden alınır. Bu kazanç üzerinden %1 sigortalı , %2 iş veren payı ödenir. Ayrıca %1 oranında da devlet katkısı vardır.

İşsizlik Ödeneğinden Ne Kadar Süre Faydalanabilirim ?

İşsizlik ödeneğinden yararlanma süresi , işsizlik sigortası primi ödenen süre arttıkça , artmaktadır. Ancak gene de sınırsız değildir. Buna göre , hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan , son üç yıl içinde ;

600 gün sigortalı çalışıp , işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün ,

900 gün sigortalı çalışıp , işsizlik primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün ,

1080 gün sigortalı çalışıp , işsizlik primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre boyunca işsizlik maaşı ödenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz