Galatasaray’ın başında dördüncü kez teknik direktör olan Fatih Terim, 4 Eylül 1953 tarihinde Adana’da dünyaya geldi. Babası Kıbrıs Türküdür. 1974 yılında Galatasaray’a transfer olan Terim liberodaki başarısıyla Galatasaray’da 11 sezon top oynadı.

terim06 - Fatih Terim Kimdir? Hayatı (Biyografi)

Futbolu 1985 yılında Galatasaray’da bıraktığında profesyonel kariyerinde toplamda 400 maçı geride bırakmıştı. A Milli Takım formasını da bu süre zarfında 51 defa giyip 2 de gol attı. Futbol yaşantısında başarılı bir oyuncu olsa da asıl başarılarını teknik direktörlük zamanlarında yakaladı. 1985 yılında futbolu bıraktıktan iki yıl sonra 34 yaşında teknik direktörlük yaşamına Ankaragücü takımıyla başladı. İki sezon boyunca Ankaragücü takımını çalıştıran Fatih Terim peşinden Göztepe’yi çalıştırdı. Göztepe ile çıktığı 9 karşılaşmada 8 galibiyet 1 beraberlik alarak Ümit Milli Takım teknik direktörlüğüne getirildi.

Ümit Milli Takımla Akdeniz Oyunları’nda final oynadı ancak finalde Yunanistan’a yenildi. 1993 yılında yine katıldığı Akdeniz Oyunları’nda bu sefer finalde Cezayir’i yenerek altın madalyayı kazandı. Bu başarı Terim’in teknik direktörlük kariyerindeki ilk kupası oldu. 1993 yılının Temmuz ayında A Milli Takım teknik direktörlüğüne getirildi ve Milli Takımı 1996 yılında tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’na taşıdı ancak gruplarda gol atamadan puansız bir şekilde turnuvadan ayrıldı.

Fatih Terim, 1996 yılında Galatasaray ile anlaştı ve 96-2000 yılları arasında 4 defa üst üste Galatasaray’ı şampiyon yaptı. Yetiştirdiği jenerasyona ait futbolcuların çoğunlukta olduğu A Milli Takım 2002 Dünya Kupası’nda dünya üçüncü oldu. Galatasaray’la 1999-2000 sezonunda UEFA Kupası’nı kazandı. Bu kupa uluslararası alanda bir Türk takımının kazandığı en önemli kupaydı.

terim05 - Fatih Terim Kimdir? Hayatı (Biyografi)

İtalya Yılları

Bu başarının hemen sonrasında ünlü İtalyan kulübü Fiorentina’ya teknik direktör oldu. Burada gösterdiği başarı sonrasında da Milan’da teknik direktör olarak göreve başladı.

Milan, Fatih Terim ’in kariyerinin en üst noktası oldu. Ancak çok uzun sürmedi ve 5 ay sonra görevden uzaklaştırıldı. Sonrasında yine Galatasaray’a döndü. 2005 yılına kadar Galatasaray’ı çalıştıran Fatih Terim, 2005 yılında tekrar A Milli Takım’ın başına geçti ve takımı 2008 Avrupa Şampiyonası’na taşıdı ve şampiyona da üçüncü yaptı. 2009 yılında tekrar Galatasaray’ın başına geçti. Bu görevi 2013 yılına kadar sürdürdü. 2013 yılında yeniden Milli Takımın başına geçti ancak alınan başarısız sonuçlar sebebiyle Temmuz 2017’de istifa etti. 22 Aralık 2017 tarihinde Galatasaray ile dördüncü defa sözleşme imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here