Ana Sayfa Gündem Enes Batur ’un Altın Kelebek Ödülü Geri Alındı

Enes Batur ’un Altın Kelebek Ödülü Geri Alındı

0
356

Geçtiğimiz günlerde sahiplerin bulan Hürriyet Altın Kelebek Ödüllerinde En İyi Youtube / Instagrammer ödülünü alan Enes Batur ’un almış olduğu ödül geri alındı.

enes03 - Enes Batur ’un Altın Kelebek Ödülü Geri Alındı

Ülkemizde Youtube üzerinde videoları en çok izlenen kişi olan Enes Batur, bu başarısı ile Altın Kelebek Ödülünü almaya hak kazanmıştı. Ancak bugün gündeme gelen bir gelişme ile Enes’in bu ödülünün geri alındığı açıklaması kamuoyu ile paylaşıldı. Ödülü aldıktan sonra Enes Batur’un kendi kanalından yayınladığı bir video insanların büyük tepkisini çekti. Bu videoda çocuk haklarına aykırı olan görüntüleri paylaşması özellikle ödülü veren Hürriyet dünyasında da büyük tepki çekti.

Hürriyet bu konuda kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada “Hürriyet, çocuk hakları konusunu da sosyal sorumluluk anlayışı içinde gören ve bu bilinçle yayın yapan bir gazetedir” denildi. Hürriyet’in üzerinde özellikle durduğu ve insanlar arasında farkındalık yaratmaya çalıştığı bir konu hakkında Enes Batur ’un sorumsuzca görüntüler paylaşması Hürriyet okuyucularından da büyük tepki topladı.

Sivil Toplum Kuruluşları da Tepkili

Sivil toplum kuruluşları da Enes’in yayınladığı bu video karşısında tepkilerini dile getirdiler. Bütün bu gelişmelerden sonra Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri jürisi bu davranışın kabul edilemez olarak buldu. Bu sebeple Enes Batur’a verilen ödülün geri alınmasına karar verildi.

enes04 - Enes Batur ’un Altın Kelebek Ödülü Geri Alındı

Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Youtuber / Instagrammer Ödülü’nü alan Enes Batur’un bu ödülü iptal edilince akıllarda oluşan bir diğer soru ise ödülün başkasına mı verileceği yoksa bu yıl kimseye verilmeyeceği mi konusu da tartışılmaya başlandı. Adaylar arasında Aslı Kızmaz, Başak Dizer, Buse Terim, Danla Biliç, Duygu Özaslan, Duygun Şenyürek, Elvin Levinler, Gizem Hatipoğlu, Meryem Can, Orkun Işıtmak, Poline Chursanova, Rachel Araz, Ruhi Çenet, Rüya Büyüktetik, Şeyma Subaşı ve Uras Benlioğlu bulunuyordu. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapılacak.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz