Elektrik, Su, Doğalgaz Faturaları E-Devlet’den Nasıl Ödenir?

0
397

Elektrik, Su, Doğalgaz Faturaları E-Devlet’den Nasıl Ödenir?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, su, elektrik ve gaz gibi aboneliklerin de e-devlet üzerinden taşınabileceğini açıkladı. Peki e-devlet’te faturalar nasıl ödenebilir ?

Ödeme yaparken dikkat etmeniz gereken, e-Devlet kullanıcısının adına kayıtlı bir fatura bilgisi bulunmasıdır, eğer sizin adınıza kayıtlı bir fatura bilgisi yok ise ödeme ve sorgulama işlemi yapmanız mümkün değildir. Özet olarak aile bireyiniz size fatura ödeme konusunda talimat verirse eğer bunu e-devletten ödeme imkanınız bulunmuyor. Sadece kendi adınıza kayıtlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

E Devlet fatura ödeme nasıl yapılır.fw  - Elektrik, Su, Doğalgaz Faturaları E-Devlet'den Nasıl Ödenir?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, e-devlet sisteminin aylık girişinin 117 milyona ulaştığını belirtirken 35 milyon kullanıcının sisteme giriş yaptığını 16 milyon kişinin ise e-devlet sitesini aktif olarak kullandığını açıkladı.

Aka 10 yıllık periyot içinde e-devlet sistemine 200 milyon liralık yatırım yapıldığını belirtirken sistemin yeni uygulamalarla daha da geliştirileceğini ifade etti. Bu uygulamalardan örnekler veren Aka, vatandaşların günlük yaşamına kolaylık sağlayacak bürokrasiyi azaltacak uygulamalar üzerinde çalıştıklarını ifade ederek şöyle konuştu: Taşınma işi birden fazla kurumla işinizin olduğu o kurum bu kurum gezdiğiniz hayli zamanınızı alan bir iş. Şimdi devlet işlerini en azından e-devlet üzerinde halledebileceğiniz bir çalışma içindeyiz. Su, elektrik, gaz aboneliklerinin otomatik taşınması da e-devlet üzerinden olacak.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır Ve Şifre Nasıl Değiştirilir ?

Eğer E-devlet şifreniz yoksa yapmanız gereken ilk iş üzerinde T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine gitmek. PTT’den 2 TL karşılığında E-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan hemen sonra E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Daha sonra şifrenizi unutmanız halinde tekrar E-Devlet üzerinden yenileyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz