E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E Devlet Şifresi 1 - E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Nedir?

Vatandaşa, elektronik ortamda devlet tarafından sunulan hizmettir.

E-Devlet Kapısı Nedir?

Kamu hizmetlerine erişim olanağı sağlayan internet sitesidir. Sitenin amacı kamu hizmetlerini vatandaşa, kamu kurumlarına ve işletmelere bilgi sağlamaktır.

E-Devlet Kapısından Ne Tür Hizmetler Verilmektedir?

-Bilgilendirme Hizmetleri

-Entegre Elektronik Hizmetler

-Ödeme İşlemleri

-Kurum ve Kuruluşlara Kısa Yollar

Ayrıca kamu kurumlarının birbirleriyle olan bilgi ve belgelerin transferini e-Devlet Kapısı hizmeti ile sunulmaktadır.

Entegre Elektronik Hizmet Nedir?

Kamu kurumlarının vermiş olduğu elektronik hizmetlerden e-Devlet Kapısında entegre edilmiş kimlik doğrulanmasıyla erişilebilen hizmetler bütünüdür.

Şifre Nasıl Alınır?

Şahsen başvuru yapılarak, üzerinde T.C. kimlik numarasının olduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları süresi dolmamış çalışma izin kartı (geçerli) göstererek yurt genelinde PTT merkez müdürlüklerinden ya da yetkili şubelerinden alınabilir.

Yurt dışında ise elçilik ve konsolosluklardan alınabilir.

Şifremi Nasıl Kullanacağım?

Erişim sağlayabilmek için T.C. kimlik numaranız ve PTT’den verilmiş şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Şifrenin Unutulması, Çalınması, Kaybedilmesi Durumlarında Ne Yapılması Gerekir?

Bu tip durumlarda şifre yenileme işlemimden faydalanabilirsiniz. Bu uygulamayı açıp, profilinizde yer alan sadece cep numaranızı ya da cep numaranızı yanına ek olarak e-posta adresinizi doğrulamanız gerekir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmamış olmanız halinde PTT şube ve merkezlerinden yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenilemenin detayları için ise 160 numaralı e-Devlet Kapısı iletişim merkezinden yardım alabilirsiniz.

İnternet hayatımızda kültürel faydalarından olan kamu hizmetinin elektronik ortamda sunulduğu e-Devlet sistemi, vatandaşlara günlük hayatta oldukça vakitlerini alacakları işlemleri kısa bir süre zarfında elektronik ortamda yapabilme imkanı sunmaktadır. Bu kolaylığın vatandaşa sunulması, halk nazarında fazlasıyla memnuniyet gösterdiği gözükmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here