Bylock Uygulaması Nedir? Bylock Kullanmak Doğru mu?

0
298

15 Temmuz Darbe girişimine kadar çok fazla kişinin adını dahi bilmediği Bylock uygulaması, aslında bir sohbet uygulaması. Ancak terör örgütü FETÖ mensuplarının iletişimlerini bu uygulama üzerinden yapmaları, bu uygulamanın adının da sık sık duyulmasına sebep oldu. Peki Bylock kullanmak doğru mu?

bylock01 - Bylock Uygulaması Nedir? Bylock Kullanmak Doğru mu?

İlk bakışta Bylock’un diğer sohbet uygulamalarından bir farkı yok. Ancak terör örgütünün bu uygulamayı seçmesinin en büyük özelliği yapılan sesli ya da yazılı görüşmeleri kripto ile şifreleyebilmesi. Bu sayede bu iki kişi arasındaki görüşme başkaları tarafından takip edilemiyor. Terör örgütü ile gündeme gelen bu uygulama, pek çok kişi tarafında da farkında olmadan masum bir şekilde kullanılıyordu. Ancak biraz araştırılınca Bylock uygulamasının yapım aşamasında da terör örgütünün bu işin içinde olduğunu kanıtlayan bilgilere ulaşıldı.

Bylock uygulaması herhangi bir telefon uygulaması gibi Google PlayStore ve Apple Store’da indirmeye sunulmuştu. Ancak yazılımı programlayan ve dağıtıma açan firmayı biraz araştırınca bu firmanın aslında paravan bir firma olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte bu uygulamanın serverları da çok alakasız bir ülke olan Litvanya üzerinde konumlandırılmış.

Geliştirici Örgüt Mensupları Var

Programı geliştirenlerin, programın üzerindeki özellikleri tamamen FETÖ terör örgütünün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yaptıkları biliniyor. Peki, ülkemizde Bylock kullanmak doğru mu? Ya da bazılarının merak ettiği şekilde söyleyecek olursak Bylock kullanmak suç mu?

İlk bakışta normal bir sohbet uygulaması izlenimi verse de bu uygulamanın ne gibi özellikler taşıdığı tam olarak bilinmiyor. Bununla birlikte bir terör örgütü tarafından geliştirilmiş uygulamanın normal insanlar tarafından kullanılması bir suç teşkil etmekte. Ancak hepsinden önemlisi birey olarak, bir terör örgütünün kullandığı bu uygulamayı insanın kendi telefonuna yüklemesi çok normal bir davranış değil. Bu yüzden telefonlarına Bylock yükleyenler şu anda suç işlemiş olmaktalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz