Dünya son birkaç yıldır Black Friday indirim günleri ile çalkalanıyor. Amerika’da 1932 yılından beri yapılan bu etkinliğin asıl amacı yaklaşan Noel ile ilgili olarak insanları alışveriş yapmaya teşvik etmekti. Ancak ilerleyen yıllarda bu etkinlik tüm dünyaya yayıldı ve Şükran Günü’nden sonraki ilk cuma gününe denk gelen etkinlik bir alışveriş çılgınlığına dönüştü.

blackfriday01 - Black Friday İndirimleri Başlıyor

Black Friday yani Kara Cuma olarak adlandırılan bu etkinlikte mağazalar indirime gidiyorlar. Bazı indirimler yüzde 80 oranına kadar ulaşmakta. Bununla birlikte internet alışverişleri de bu kapsam içinde tutulmakta. Bazı internet sitelerindeki indirimler saatler 00:00 olmadan başlıyor. Bu bakımdan takipte olmakta büyük yarar var.

Kara Cuma İndirimleri Ne Zaman Başlıyor?

Mağazalar ise çok erken saatlerde kapılarını açıyorlar. Black Friday etkinliği yüzünden ülkemizde de pek çok mağaza kapılarını sabah 05:00’da açacağını ve gecenin geç saatlerine kadar da açık kalacağını kendi web sayfaları üzerinden duyurdu. Bu etkinliğin isminin Kara Cuma olmasının da ayrı bir hikayesi bulunuyor. Mağazaların yaptıkları indirimlerden faydalanmak isteyen insanlar bu izdiham sırasında yaralanıyor ya da hayatlarını kaybediyorlar. Bu durumun sonucu olarak da etkinliğin adı Black Friday yani Kara Cuma olarak kalıyor. Ancak online alışveriş sitelerinin de ortaya çıkmasıyla birlikte bu olayların azalmasının da önüne geçiliyor. Buradaki en önemli etken site ise Amazon. Ancak Wal-Mart gibi alışveriş mağazalarında halen izdihamlar görülebiliyor. 2008 yılında yine bir izdiham sonrasında bir çalışan hayatını kaybetmişti.

blackfriday02 - Black Friday İndirimleri Başlıyor

Black Friday etkinliğinde başta moda olmak üzere, elektronik, kitap ve mutfak aletleri en çok rağbet gören kategoriler. Ülkemizde Kara Cuma etkinliği oldukça rağbet gören etkinliklerden bir tanesi. Oldukça büyük bir kitle alışveriş yapmak için Kara Cuma etkinliğini beklemeye başladı. 24 Kasım Cuma günü gece yarısından itibaren başlayacak indirimler internet üzerinden takip edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 3 =