Ana Sayfa Gündem Araçlarda Cam Filmi Yeniden Yasaklandı

Araçlarda Cam Filmi Yeniden Yasaklandı

0
329

Trafikte seyahat edenlerin sık sık karşılaştıkları durumlardan bir tanesi de koyu renkli cam filmi kullanan araçlar. Cam filmi araca güzel bir görünüm katsa da trafikte seyir esnasında çeşitli sorunlar yaratabiliyor.

26 Ekim 2016’da yayımlanan yönetmelikle araçlara renkli ve onaylı cam filmi takılması, ön cam hariç olacak şekilde serbest bırakılmıştı. Bu yönetmelik, bir yıl sonra yürürlüğe girecekti. Ancak yürürlüğe girmeden iki gün önce yeni bir düzenleme yapıldı. Bu madde “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırmak yasaktır” şekilde yeniden düzenlendi.

Polisler Tekrar Ceza Yazabilecekler

Bu düzenleme ile birlikte aynı eskiden olduğu gibi polisler trafikte bu sebepten dolayı araçları durdurup ceza yazabilecekler. Araçlarda cam filmi kullanımı yüzünden geçmişte araçlar trafikten de men ediliyordu. Bu yüzden de satış ve devir işlemlerinde sorunlar yaşanabiliyordu. Böyle durumlarda ise ilgili trafik şube müdürlüğüne gidilip aracın camlarındaki filmlerin söküldüğü ispatlandıktan sonra araç tekrar trafiğe çıkabiliyordu.

camfilmi1 1024x576 - Araçlarda Cam Filmi Yeniden Yasaklandı

Renkli cam filmlerinin hem güvenlik, hem de trafik akarken sürücülerin birbirleriyle iletişim kurmaları konusunda yaşattığı çeşitli sıkıntılar mevcut. Trafik polisleri, özellikle aradıkları şüphelileri araçları durdurmadan aracın camından içeri bakarak tespit etme yolunu seçiyorlar. Bu durumda cam filmleri buna engel olmakta. Bununla birlikte zaman zaman iki sürücünün araçlarının içindeyken birbirleriyle kolayca iletişim kurabilmeleri de gerekmekte.

Araçlarda cam filmi için uygulanan bu yasak, özellikle son model ve fabrika üretimi olan koyu camlı araçlar üzerinde uygulanmamakta. Trafikte fabrika çıkışlı olan oldukça koyu cama sahip araçlar mevcut. Bu bir açık olarak görünmekte. Zamanında aynı durum sonradan takılan xenon farların yasak olmasına karşın fabrika çıkışlı xenon farlı araçlar için serbest olması konusunda da yaşanmıştı.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz