Geçtiğimiz günlerde istifa eden Melih Gökçek’in yerine Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna seçildi. AK Parti içinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına aday olarak gösterilen Tuna, yapılan oylamanın ardından Ankara’nın yeni Belediye Başkanı oldu.

mustafatuna1 - Ankara’nın Yeni Belediye Başkanı Mustafa Tuna

Bir süre gündemde kalan eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifa edip etmeyeceği tartışmalarının ardından istifa eden Gökçek’in yerine geçecek isim Mustafa Tuna oldu. Ak Parti grup toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Ankara ile ilgili gerekli değerlendirmelerin yapılarak gelinen noktada Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın bu görev için uygun kişi olarak belirlendiğini söyledi.

Yaklaşık 23 yıllık Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Melik Gökçek’e de teşekkür eden Erol Kaya, yeni belediye başkanının da görevini aynı kararlılık ile yapacağından emin olduklarını ekledi ve kendisine başarılar diledi. Erol Kaya’dan sonra söz alan yeni Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise bundan önceki dönemlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan parti ve kişilerin bu konudaki başarısızlıkları yüzünden şu anda bu halde olduklarını söyledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine layık olmaya çalışacağını söylen Tuna, kendisini bu göreve aday olarak gösterenlere teşekkür etti.

mustafatuna2 - Ankara’nın Yeni Belediye Başkanı Mustafa Tuna

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna Kimdir?

Mustafa Tuna, 1957 yılında Şarkışla’da doğdu. İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. 1982-1983 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim aldı. Atık su Arıtma ve Maliyet İlişkileri konusunda tezini tamamlayarak 1995 yılında Doktor Yüksek Mühendis unvanını aldı. Mustafa Tuna’nın ulusal ve uluslararası alanda yayınlanmış pek çok makalesi bulunmakta. Mustafa Tuna 2002-2007 yılları arasında AK Parti Ankara Milletvekili olarak görev yapmıştır. 2009 ve 2014 seçimlerinde Sincan Belediye Başkanlığına seçilerek bu görevi iki dönem sürdürmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here