2017 Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak?

0
314

cropped content 7 bin bekci alimi icin sartlar neler bekci alimi basvurulari ne zaman yapilacak MD6n3dywc64mm20 300x176 - 2017 Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bekçi alımı için bekleyiş devam ediyor. OHAL kapsamında yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararnameler ile EGM’de açılan bekçi kadrosu için bu yıl içerisinde ilan çıkması bekleniyor.

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen, ardından ise Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Karanameler ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kadro açılan bekçi kadrosuna alım yapılması bekleniyor. Bu süreçte 7 bin bekçi alımı için izin verilse de henüz bu yönde bir hamle yapılmadı. Şimdi vatandaşlar bu konuda ilanın yayımlanmasını bekliyor.

7 bin bekçi alımı için açılan kadronun hangi illerde değerlendirileceği konusunda ilk etapta İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Hatay ve Gaziantep gibi kentler düşünülürken, ihtiyaca göre şehirlerde değişiklik yaşanabilir.

Henüz bekçi alımı ilanı yayımlanmadı ancak bu ilanın 2017 yılı içerisinde yayımlanması bekleniyor. Bekçi alımı için aranacak şartlar henüz belli değil ancak şu şartların başvuracak adaylarda aranması bekleniyor:

Şartlar Neler Olacak ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
Sağlık sorunu olmamak
En az lise mezunu olmak
Fiziki kusuru olmamak
Başvuru yaptığı ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak
Boy ve kilo orantılı olmak

Başvuru İçin Neler Gerekecek ?

Nüfus cüzdanı fotokopisi
Okul diploma veya tasdiknamesi aslı veya kurumca tasdikli örneği
Askerlik durum belgesi
4,5×6 ölçülerinde 6 adet fotoğraf,
Adli sicil belgesi
Gerekmesi halinde lisede hazırlık okuduğuna dair belge

Bekçiler Ne Kadar Maaş Alacak ?

Çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşları, diğer devlet memurları gibi devlet tarafından ödenmektedir.Başvuruda istenen şartları taşıyan ve göreve yeni başlayan bir bekçinin maaşı 2 bin 723 TL’dir. Ayrıca görevinde üstün başarı gösteren bekçilerin ileride polis olma imkanları da vardır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre şuanda kadrosunda toplam 5 bin 392 bekçi bulunmaktadır.

Alımlar ile ilgili Polis Akademi Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilerleyen süreçte duyuru yapması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz