Türkiye’nin En Zengin 100 Kişi Ve Aileleri Kimler?

0
267

Türkiye’nin En Zengin 100 Kişi Ve Aileleri Kimler?

0x0 iste turkiyenin en zengin 100 kisi ve ailesi 1510556052693 - Türkiye'nin En Zengin 100 Kişi Ve Aileleri Kimler?

Bir Ekonomi dergisinin geleneksel çalışmaları arasında yer alan Türkiye’nin en zengin kişi ve ailelerini listelediğimizEn Zengin 100 Araştırması’nın bu yıl 14’üncüsünü yapıldı. Listeye girenler de oldu, çıkanlarda… Kurdaki hareketlilik, borsadaki değerlemeler, satın almalar veya varlık satışları, listeyi etkileyen ana unsunlar oldu. Türkiye’nin yanında ülke riskini dağıtarak farklı bölgelere yatırım yapan, yurtdışı iş hacmi yüksek, kur riskinden korunan kişi ve aileler listede daha üst sıralarda yer buldu. 

TL gelirleri daha çok olanlar kurdaki yükseliş nedeniyle listede geriledi. Sonuçta Koç Ailesi, Şahenk Ailesi ve Şevket Sabancı Ailesi ilk üçteki yerlerini korumaya devam etti. Bu yıl listenin yeni isimleri ise Kahve Dünyası’nı da içinde barındıran Altınmarka Grubu’nun patronu Altınkılıç Ailesi ile son yıllarda gayrimenkul geliştirme alanında büyük bir atılımyapan Tahincioğlu Ailesi oldu.

Yılın İş İnsanları, Kadın Girişimci, Anadolu 500, Franchise100 gibi Ekonomist dergisinin marka olmuş araştırmaları vardır. Bu araştırmalar arasında en dikkat çekici olanlardan biri de En Zengin 100. Bu yıl 14’üncüsünü yaptığımız çalışmada, listeye yeni giren isimler de oldu, listede aşağı gerileyen veya yukarı çıkan isimler de…

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da listeyi etkileyen ana faktör, global ve yurtiçinde yaşanan gelişmelerin etkisiyle hareket eden dolar/TL kuru oldu. Geçen yıl bu çalışmayı yaptığımız dönemde dolar/TL kuru 3,25 seviyesindeydi. Bu yıl ise 3.85 seviyelerinde. Yani geçen yıla göre dolar kurunda yüzde 18,5 gibi bir yükseliş yaşandı.

Bizim için bu çalışmada şirket değerlemeleri açısından önemli bir gösterge de borsanın performansı. Çünkü halka açık şirketlerin piyasa değeri servet hesaplamada önemli bir kriter. Geçen yıl çalışmayı yaptığımız dönemde endeks 75.000 seviyesindeyken bu yıl 110.000 seviyesinde. Yani TL bazında borsa son bir yılda yüzde 47 oranında değerlendi. Bunun yanında varlık alım satımları, iş hacminde yurtdışının payının artması gibi faktörler de listeyi etkiledi.

LİSTEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Sonuçta bu yıl listeye iki yeni isim dahil oldu. Bunlar Tahincioğlu Ailesi ile Altınkılıç Ailesi. İki aileyle ilgili bilgileri haberimizin detaylarında bulabilirsiniz. Bunun yanında liste içinde yapılan değişikliklere bakıldığında üst sıralarda radikal değişimler olmadığını görüyoruz. Burada Konukoğlu ve Kibar aileleri grup içinde biraz daha üste çıkmış durumda.

1-1,5 milyar dolar bandında, global taraftaki işleriyle Yıldırım Ailesi, kardeşlerin Altınbaş Holding dışındaki işleri haricinde başka alanlara da yatırım yapmasıyla Altınbaş Ailesi kendi grupları içinde yukarı çıkmayı başardı. Geçen yıl 750 milyon dolar – 1 milyar dolar bandında yer alan Hüseyin Özdilek ve yurtdışı performansıyla öne çıkan Küçük Ailesi, bir üst banda çıktı. YDA Grubu’nun sahibi Hüseyin Aslan ise hızlı yükselişle 750 milyon dolar – 1 milyar dolar aralığına girdi. M. Nazif Günal ve Kazım Türker’in de listede yaşadığı yükseliş dikkat çekti.

GLOBAL İŞLER YÜKSELTİYOR 

İş insanları, Türkiye pazarının yanında önce bölgesel sonrasında global pazarlarda çok daha etkin rol oynamaya başladılar. Şirketlerin iş hacimlerinin önemli kısmı ihracattan veya yurtdışındaki faaliyetlerden gelmeye başladı. Tabii bu durum şirketlerin TL’deki dalgalanmalara karşı döviz geliri elde ederek risklerini azaltmaları sonucunu da beraberinde getiriyor. Yurtdışı işlerini artıran aileler de En Zengin 100 listemizde daha öne çıkıyor.

Bunların en başında da Pladis operasyonu ile global bir oyuncu haline gelen Murat Ülker ve Ahsen Özokur kardeşlerin sahibi olduğu Yıldız Holding’i sayabiliriz. Yine son yıllarda listemizde de yükseliş eğilimini koruyan Yıldırım kardeşlerin Yıldırım Holding’i, satış gelirleri içinde yurtdışı işlerin payını yüzde 60’lara çıkarmış durumda. Bu oranın yüzde 75’lere kadar çıkarılması planlanıyor.

Koç Ailesi’nin Arçelik, Tofaş, Ford Otosan gibi şirketleri yurtdışı gelirleri ile öne çıkıyor. Ford Otosan’ın 2016 verilerine göre 3,9 milyar dolarla Türkiye’nin ihracat şampiyonu olduğunu da burada hatırlatalım. Tofaş ise 3,1 milyar dolarla ikinci sırada yer alıyor. Arçelik’in işleri içinde yurtdışının payı yüzde 60 seviyelerinde. Sabancı Ailesi’nin sanayişirketleri de benzer şekilde ihracat tarafında yüksek performans sergiliyor. Ezcacıbaşı Topluluğu’nun cirosu içinde yurtdışının payı yüzde 44 seviyesinde. Bu oranın beş yıllık sürede yüzde 50’ye çıkması hedefleniyor. Kurdoğlu Ailesi’nin şirketi TAB Gıda’nın iş hacminde de yurtdışının payının 2018’de iç pazarı yakalaması bekleniyor.

VEFAT EDEN İSİMLER

Son bir yılda En Zengin 100 listesinde yer alan ailelerden vefat haberleri de geldi. Özellikle son bir ayda listede yer alan üç ismi ebediyete uğurladık. Eti’nin kurucusu ve Onursal Başkanı Firuz Kanatlı, 85 yaşında Eskişehir’de hayata veda etti.

1961 yılında Eti’nin temellerini atan Firuz Kanatlı, Türkiye’de unlu mamuller ve çikolata sektörünün gelişimine büyük emek verdi. İşini her zaman büyük bir aşkla ve heyecanla yapan Kanatlı, Eskişehir’de kurduğu şirketini sanayici işadamı kimliği, vizyoner yaklaşımı ve teknolojiye verdiği önemle Türkiye’nin lider gıda üreticilerinden biri haline getirdi.

Vefat sonrası Murat Ülker’in verdiği taziye mesajında “Firuz Amca” ifadesini kullanması, rekabet bir yana dostluğun önemli bir ifadesi olarak gösteriliyor. Firuz Kanatlı, sektörde modern makinalarla üretim yapılmasına, fırın ve tesis teknolojisinin gelişimine, Türkiye’de ilk sınai tipi kek üretiminin gerçekleşmesine öncülük etmişti.

Yıldırım Holding, son yıllarda En Zengin 100 listemizin yükselen yıldızlarından biri oldu. Ekim ayı içinde holdingin patronu olan Yıldırım Ailesi önemli bir kayıp yaşadı. Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yıldırım, geçirdiği kalp krizi sonucu 52 yaşında hayatını kaybetti.Listemizde olan Tekfen Holding’in ortaklarından duayen iş insanı Feyyaz Berker’in de geçen yıl vefat ettiğini hatırlatalım.

ÇALIŞMA NASIL YAPILIYOR? 

Bu çalışma birçok farklı parametreye bakılarak hazırlanıyor.. Öncelikle bizim için en önemli parametre, borsadaki şirketlerin değerlemeleri. Çünkü En Zengin 100 listesindeki Koç, Sabancı, Şahenk, Doğan, Eczacıbaşı, Yazıcı, Özilhan gibi önde gelen ailelerin şirketlerinin büyük bir kısmı Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Bu şirketlerin değer artış veya azalışları zenginliği etkiliyor. Burada söz konusu şirketlerin toplam değerine değil, halka açık payları ve varsa diğer ortakların paylarını çıkararak ailelerin sahip olduğu hisse oranlarının piyasa değerlerine bakıyoruz.

Borsadaki değerlemeler,benzer araştırmalarda da önemli bir veri kaynağı olarak kullanılıyor. Tabii burada ailelerin geçmiş yıllara ait büyümeden kaynaklanan kâr birikimlerini de unutmamak gerekiyor. Özellikle listenin ön sıralarındaki Koç, Sabancı, Şahenk, Ülker, Eczacıbaşı, Doğan gibi şu anda işin başında ikinci, üçüncü kuşağın olduğu aileler buna örnek olarak gösterilebilir.

GAYRİMENKUL VARLIĞI

Zenginliği etkileyen bir diğer kaynak da gayrimenkul varlığı. Son yıllarda gayrimenkul geliştirme alanında yüksek değerler yaratıldı. Bu yüksek değerler, En Zengin 100 listesindeki değişimlerde önemli bir parametre oldu.. Ancak son yıllarda konut sektöründeki yavaşlamadan inşaat sektörü ağırlıklı ailelerin olumsuz etkilendiğini de söylemek mümkün.

Son yıllarda büyük altyapı ihaleleri, bu ihalelerde öne çıkan aileleri yukarı seviyelere taşıdı. Üçüncü Havalimanı, köprü ve otoyol işleri gibi projeler sayesinde Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir, Sezai Bacaksız listede kendine yer bulmaya devam etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz