Türkiye’de Ve Dünya’da Estetik Piyasası Nereye Gidiyor?

0
262

Türkiye’de Ve Dünya’da Estetik Piyasası Nereye Gidiyor?

estetik - Türkiye'de Ve Dünya'da Estetik Piyasası Nereye Gidiyor?

Son yıllarda güzel, fit ya da yakışıklı olmak herkesin hedefi. Hepimiz estetik ve güzel görünmek istiyoruz. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte çekilen selfiler yani öz çekimler çoğumuzun kendimize tüm açılardan daha eleştirel bir gözle bakmasını da beraberinde getirdi. Fotoğraf filtreleme uygulamaları daha iyi bir görüntü yaratılmasına yardımcı olsa da maalesef kalıcı çözüm olamıyor.

Bu geçici efektlerden tatmin olmayanlar ise daha kalıcı bir çözüm için estetik cerrahiden faydalanmak istiyor. Bazı kişiler yüzlerindeki çizgilere ve kırışıklıklara takılırken bazıları da gıdılarının fazla olmasına, gözaltı torbalarına ya da kelliklerine takılıp kalabiliyor. Bu noktaya gelmiş kişiler estetik doktorlarının ya da medikal estetik merkezlerinin kapısını çalıyor. Son yıllarda medikal estetik merkezlerinin markalaşmasının ve hızla şubeleşiyor olmasının altındaki neden de bu. Hatta sadece estetik alanında ihtisaslaşan hastane grupları var ve yeni açılacaklar da mevcut. Üstelik bu grupların büyüme planları sadece Türkiye ile de sınırlı değil. Yurtdışında açtıkları ofislerin yanı sıra hastane ve klinik yatırımları da gündemlerinde bulunuyor.

2 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Estetik pazarının Türkiye’de son beş yılda hızlı bir büyüme trendine girdiğini söyleyen uzmanlar, bu büyümenin önümüzdeki dönemde artarak süreceğini öngörüyor. Şu anda Türkiye’deki estetik ekonomisinin büyüklüğü konusunda net bir veri olmasa da sektör temsilcileri pazarın yaklaşık 2 milyar dolar üzerinde bir büyüklüğe sahip olduğu yönünde tahminde bulunuyor. Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği’nin (ISAPS) verilerine göre, 2011-2016 yılları arasında Türkiye’de estetik operasyonları yüzde 200’e yakın büyüme gösterdi. 2011 yılında 266 bin 146 olan estetik operasyon sayısı geçen yıl 789 bin 564’e ulaştı.

DÜNYA BEŞİNCİSİYİZ

Son dönemde estetik operasyon trendleri üç ana başlık altında toplanıyor: Doğallık, sağlık-güzellik ve çabuk iyileşme. Artık eskiden olduğu gibi abartılı değişiklikler yapılmıyor. ‘İyi estetik, anlaşılmayan estetiktir’ anlayışı giderek hakim oluyor. Bu da dolgu, toksin gibi cerrahi olmayan operasyonların artmasına neden oluyor. Zaten, her ne kadar güzelleşmek için cerrahi tedavilere başvuranlar olsa da son beş yılda asıl büyüme bu alanda yaşanıyor. Öyle ki Türkiye, dünyada cerrahi olmayan operasyonlarda 2016’da beşinci sıraya oturmuş durumda. Cerrahi olmayan operasyonlar üç ana kategoriye ayrılıyor. Bunlar, enjekte edilebilir ürünler, enerji tabanlı cihazlar ve kozmetik olarak sıralanıyor. Enjekte edilebilir ürünler arasında ise dolgu, toksin gibi maddeler büyük pazar payına sahipler. Bunları, lazerler, radyo frekansı ve yoğun darbeli ışık (IPL) gibi enerji tabanlı cihazlar takip ediyor.

ISAPS verilerine göre, Türkiye’de 2016’da en çok uygulanan estetik operasyon toksin oldu. Toksini dolgu (hyaluronic acid) ve epilasyon izliyor. Cerrahi estetik operasyonlarda ise ilk üçte burun estetiği, meme büyütme ve yağ aldırma operasyonları var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz