Şimdi Al Sonra Öde Mortgage İle Ev Sahibi Olurken Bilinmesi Gerekenler

0
255

Şimdi Al Sonra Öde Mortgage İle Ev Sahibi Olurken Bilinmesi Gerekenler

Mortgage Nedir?

 Öncelikle Mortgage nedir bununla başlamak gerekir. Mortgage “ ipotek “ anlamına gelen bir kelimedir. Mortgage sisteminde ev ihtiyacını karşılamak isteyen kişilerin yeterli birikimi olmasa bile aylık kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sağlayan bir sistemdir. Bu sistemle insanlarımızın refah seviyesinin yükselmesi de düşünülmüştür. Fakat bu sistemde teminat için alınan eve ipotek koyulur bunun da unutulmaması gerekir.

Mortgage Nedir - Şimdi Al Sonra Öde Mortgage İle Ev Sahibi Olurken Bilinmesi Gerekenler

 Doğru Adımlarla Mortgage Fırsatlarından Yararlanma

Her ne kadar mortgagenin tanımını yapılsa da yine de vatandaşlarımızın kafasında bazı soru işaretleri oluşmaktadır. Bunlardan bir kaçını saymak gerekirse;

– Mortgage ile diğer kredi kuruluşlardan çekilen ev kredisi arasında fark var mıdır?

– Mortgagede karlı çıkar mıyım?

– Mortgagede bana uygun vade seçeneği var mıdır?

– Ev fiyatı için ne kadar mortgage kullanabilirim?

– Bu sistemde kefil şartı aranıyor mu?

– Mortgageyi erken kapatabilir miyim? gibi birçok sorularla karşılaşabiliriz.

– Mortgagenin bir avantajı var mı?

Uzmanlar bu sorunun cevabına uzun vadeli ve düşük nema ile bir kredi olması konusunda insanlarımızı bilgilendiriyor. Şöyle düşünün her ay kira ödüyorsunuz fakat belli bir ay sonunda ev sizin olacak. Bu işinde mantığı budur aslında. Bir başka avantajı ise yapacağınız ödemeleri bütçenize göre ayarlıyor olmanız. Yani uzman eşliğinde hazırlamış olduğunuz bir ödeme planıyla bunu yapmak mümkündür.

 Mortgage Avantajından Yararlanmak İçin Ne Yapmanız Gerekir

Mortgage avantajlarından yararlanmak için öncelikle kredi notunuzu öğrenmeniz gerekiyor. Kredi notu bu noktada çok önemlidir. Çünkü bazı durumlarda kredi notunuz çok düşük çıkıyor ve bu fırsattan yararlanmanıza engel oluyor. Bu durumlara örnek verecek olursak mesela bir krediye başvuruda bulunuyorsunuz fakat sonradan bu krediyi almaktan vazgeçiyorsunuz. Durum böyle olunca kredi notunuz bir nebze olsun düşük çıkıyor. Bir başka örnek vermek gerekirse kredi veya kredi kartı ödemelerinizde gecikme yaşandıysa bu durumda da kredi notunuz düşük olacaktır. O halde öncelikle kredi notunuzu öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz soruda kredi için kefil gerekiyor mu sorusuna cevap olarak genel anlamda kefil aranmıyor fakat bazı bankalar kimi işleri için istisnai durumlarda kefil isteyebiliyor. Bir başka konu vade sayısının ödeme gücünüze uygun olarak düzenlenmesi gerekiyor. Kredi kuruluşlarında görevli olarak bulunan uzmanlar ve ya bu işte uzman olan emlak sahibi kişilerden yardımıyla bu konunun üstesinden gelebilirsiniz.

Mortgage kredi başvurusu için gerekli belgeler hazırlandığı zaman bankanıza müracaatta bulunuyorsunuz. Bir gün içinde değerlendirilip onay alındıktan sonra talip olduğunuz konuta ekspertiz gönderilir. Daha sonra şirketlerin değerlendirip hazırlanan ekspertiz raporu sonucunda talip olduğunuz konutun krediye uygunluğu denetlenir ve karar verilir. Bankalarda genellikle bu işlemler fazla uzun sürmez ve en geç 3-4 gün içerisinde karara bağlanır.

Konut almak için böyle bir fırsatı kaçırmamanız gerekir. Böyle yaparak belki de hayalinizdeki eve sahip olabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz