Otomobil Pazarı Daralma Sebepleri

0
262

Otomobil Pazarı Daralma Sebepleri

1172791 - Otomobil Pazarı Daralma Sebepleri

Otomobil, günümüzde insanların ihtiyacını en çok hissettiği araçların başında geliyor. Otomobilin sağladığı kolaylıkları bir defa tadan insanlar için bir daha vazgeçmek çok da kolay olmuyor. Ancak işin içine maddiyat ve araç sahiplerinin ödediği yüksek vergiler de eklenince, otomobil sahibi olmak bir lüks halini alıyor.

Sıfır araçlar için özel tüketim vergisinin çok fazla artmasından ötürü, insanların pek çoğu, araba alırken ikinci el araçları da değerlendirme yolunu seçtiler. Vergilerle birlikte maliyeti toplam 200 bin liraya gelen bir aracın ikinci el piyasasındaki fiyatı 150 bin liraya kadar düşüyor. Bunun en büyük sebebi ise ikinci el araç alımlarında özel tüketim vergisinin ödenmeyişi.

Ancak bazı dönemlerde, ikinci el satışlarında da azalmalar gözlenmekte. Haziran 2017’de araba satışları, 2016 yılının Haziran ayına yüzde 6,98 oranın azaldı. Satılan araç adedi 66,164 olarak hesaplandı. 2017 yılının Ocak-Haziran ayları arasındaki otomobil pazarındaki satış adedi ise 401 bin 158 adetti. Bu oran da geçen yılın aynı ay aralığına göre yüzde 8,58 azaldı.

Görüldüğü üzere, son bir yıl içinde ülke genelinde otomobil satışlarında düşüş trendi boy gösteriyor. Bu düşüşün en büyük sebeplerinden bir tanesi de zorunlu trafik sigortalarındaki belirsizlik. Bununla birlikte 6 ayda bir ödenen araç vergileri de yeni ve motor hacmi büyük olan araçlar için oldukça yüksek boyutlarda.

Yurt dışından araç sahipleri aracı alırken ya da kullanırken hiçbir vergi ödemiyorlar. Bu sebeple ülkemize oranla yurt dışından satılan araçların satış fiyatları oldukça düşük. Bununla birlikte Almanya’da 30 bin Euro’ya satılan 2017 model otomobilin vergilerle birlikte ülkemizdeki satış fiyatı Euro bazında 120 bin Euro’ya denk geliyor. Yani devlete, aracın fiyatının 3 katı vergi ödeniyor.

Son 6 aylık dönemde otomobil satışları yüzde 9,62 azaldı ve 305 bin 924 adet oldu. 2017 yılı toplam pazarın 875 ila 925 bin adet aralığında olması ön görülüyor. Ancak yüksek vergi fiyatları sebebiyle özellikle sıfır kilometre araç sahibi olmak halen zor. Bu sebeple ikinci el pazarındaki talebin de sürmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz