Instagram Üzerinden Paylaşım Ekonomisi

0
190

Instagram Üzerinden Paylaşım Ekonomisi

Bir süredir ünlülerin kendi Instagram hesapları üzeriden çeşitli markalara ait reklam paylaşımları yaptıklarına şahit olmuşsunuzdur. Bu paylaşımları abartanlar olduğu kadar, yerinde paylaşımlar sayesinde hedef kitlelerini çoğaltan ünlüler de oldu.

Bu ince çizgiyi tutturmak için en iyi yöntem reklam paylaşımının viral olarak yapılması. Bu sayede takipçinizin reklamı yapacağınız ürüne değil de paylaşımınızın içeriğine odaklanmasını sağlıyorsunuz. Ancak, tekrar tekrar izlenen videolarda kişi arka plandaki reklamı da görmeden geçemiyor. Ancak viral olduğu için bu takipçiyi rahatsız etmiyor.

Sosyal ağlar üzerinde etkili olan ve belirli grupları ikna etme gücü yüksek olan insanların sahip oldukları hesaplar üzerinden yaptıkları tanıtım ve pazarlama aktiviteleri “hatırlı pazarlama” şu anda büyük bir endüstri halini aldı.

Temmuz 2017 itibariyle sadece Instagram üzerinden yapılan tanıtım ve reklam aktivitelerinin 1 milyar dolar sınırına yaklaştığı ifade ediliyor. Bu rakamın 2020 yılı itibariyle de 5 milyar doların üzerinde çıkacağı hesaplanmakta. Instagram’ın beklediği pazar genişlemesinin büyük çoğunluğu Amerika ve Avrupa üzerinden gelmekte.

Instagram, bu çeşit pazarlama aktivitelerinin ve reklamlarının kullanıldığı mecralardan sadece bir tanesi. Instagram ile birlikte Youtube’da markalar tarafından cazip bir reklam platformu olarak görülüyor. Özellikle, Youtube’un hizmete soktuğu canlı yayın özelliği sayesinde herkes kendi yayınını adeta ulusal bir kanaldan yayın yapıyormuşçasına gerçekleştirebiliyor. Bu da sadece kayıt düğmesine basmakla 2 milyar insana aynı anda ulaşma imkanını sağlıyor. Bir seferde bu kadar insana ulaşmak için günümüzde kullanılabilecek başka bir teknoloji bulunmuyor. Dünyanın en büyük televizyon kanallarının aynı anda ulaştıkları izleyici sayıları bile bu sayının çok çok altında kalmakta. Bu yönüyle de İnternet, reklam ve pazarlama aktivitelerini yürütmek için son derece önemli.

Instagram ve Youtube gibi kanallar üzerinden yapılan pazarlama aktiviteleri, normal bir televizyon kanalında yapıldığında ortaya çıkan maliyetin onda biri fiyatına yapılabiliyor. Ancak işin püf noktası paylaşılan videonun bir reklam mı yoksa gerçekten paylaşılması icap eden bir video mu olduğunun izleyiciler tarafından doğru şekilde algılanması. Bazen ünlülerin reklam amacıyla çektikleri videolar insanlar tarafından gerçek olarak algılanıyorlar. Bu da antipatiye sebep olabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − fourteen =