Gayrimenkul Ekspertizi Ne İş Yapar?

0
164

Gayrimenkul Ekspertizi Ne İş Yapar?

 Gayrimenkul Ekspertiz, emlak sektöründe uzman tarafından gayrimenkule yönelik değerin ne olduğunun belirlenmesi çalışmasıdır. Bu işi yapan kişiye de “Eksper” veya “Uzman” denir.

EKSPERTİZİN DİKKAT ETTİĞİ NOKTALAR

Ekspertiz öncelikle bu çalışmayı yaparken bazı kriterleri göz önünde bulundurur ve sonucu bunlara dayanarak verir. Bu kriterlerin başlıcaları;

Binanın ( gayrimenkul) kimliği, açık adresi

Değer kontrolünün yapılacağı gayrimenkulün açık bir şekilde adresinin ve kolay bulunabiliyor olması, gayrimenkulün değerinin değişmesinde etkili bir faktördür.

Kaç katlı ve kaç yaşında olduğu

Binanın çeşitli kriterlere göre yaşlı olarak görülmesi ve bununla beraber kat sayısının fazla olması, gayrimenkulün değerinin belirlenirken düşük tutulmasına sebep olacaktır.

İmar durumu (Belediye ve Tapudan sorulur)

İmar durumları gerekli devlet kanallarından kontrol edilir ve illegal bir durumun olmaması veya ileride bu durumu doğurmaması için dairenin resmi kayıtları kontrol edilir.

Ulaşım

Bir Gayrimenkulün değer kazanmasını sağlayan en büyük faktörlerden biride ulaşımdır. Ulaşım sıkıntısı olan ve olmayan gayrimenkullerin talep dengeleri çok daha farklıdır. Bu sebeple şehrin tamamına daha kolay ulaşım sağlayabilecek stratejik olarak üstün noktalarda bulunan daireler bu konuda daha avantajlı durumdadır.

Gayrimenkulün fiziki durumu

Bir gayrimenkulün sadece yaşı ve kaç katlı olduğunun belirlenmesi bazı durumlarda yeterli olmayabiliyor. Bu sebeple daha sağlıklı ve hassas bir karar verilebilmesi için gayrimenkulün fiziki durumu da söz konusudur. Bir yapının çeşitli doğal afetlerden dolayı veya insan eliyle zarar görmüş olması, o yapının yaşının genç olmasına rağmen değerinin düşmesine sebebiyet verecektir.

Altyapı

Bir dairenin en önemli kriterlerinden biridir. Ulaşım kadar önemli olan bu husus, daire seçerken insanların dikkat ettiği başlıca konulardandır. Muhitin veya mahallenin kronik olarak altyapı sıkıntısı varsa, dairenin fiyatında düşüş olmasına sebebiyet verecektir.

Gayrimenkul Ekspertizi genel olarak kişiler arasındaki alışverişlerde pek başvurulan bir yöntem değildir. Daha çok satışının, kurum veya kuruluşların emlak işlerinde, gayrimenkul değerinin anlaşılması konusunda yapılan çalışmadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + fifteen =