Findeks Kredi Notu Sorgulama Ve Öğrenme

0
179

Findeks Kredi Notu Sorgulama Ve Öğrenme

Bilindiği üzere bankalardan kredi alınmak istendiği zaman bankalar müşterilerin kredi notları üzerine bir sorgulama yapmaktadırlar. Bu sorgulamaya esas olarak müşterinin kredi risk oranı ortaya çıkmaktadır. Findeks kredi notu 0 ile 1900 puan arasında bir puanlama tablosu üzerinde değerlendirilen ve puan aralıklarına göre kredi risk oranını ortaya çıkaran bu tablo, Türkiye’de ki büyük bir kaç bankanın katılımıyla oluşturulmuş olan Findeks finans kurumu tarafından oluşturulmaktadır. Kredi notu hesaplamasında müşterinin daha önce bankalardan kredi kartı ya da kredi gibi aldığı ürünler esas alınarak hesaplanır. Bu hesaplama neticesinde ortaya bir kredi notu çıkar. Findeks birçok faktörü bir arada gözeterek kredi notunu hesaplamaktadır. Bu faktörler alınan kredi ürünleri, müşterinin yaşı, sigortalılık süresi, müşterinin aldığı maaş, sağlık durumu gibi konular göz önünde bulundurularak kredi notu hesaplaması ortaya çıkarılmaktadır.

 Kredi Notu hesaplamasında Hangi Puan Neye Denk Gelmektedir?

Daha önce bahsettiğimiz gibi kredi notu değerlendirmesi 0 ile 1900 puan aralığında bir değerlendirme tablosudur ve bu puan tablosunda her aralık bir risk durumunu gözler önüne sermektedir. Findeks puanlama tablosu 5 farklı risk faktörü belirlemiştir. Bu faktörler ise şöyledir.

-0 ile 699 puan arasında çok riskli

-700 ile 1099 puan arasında müşteri orta riskli

-1100 ile 1499 puan arasında müşteri orta riskli

-1500 ile 1699 puan arasında müşteri iyi

-1700 ile 1900 puan arasında müşteri çok iyi olarak derecelendirilmektedir.

 Kredi Notunun Yükseltilmesi İçin Neler Yapılabilir?

Kredi notunu yükseltmek için yapılabilecek bir kaç girişim bulunmaktadır. Bu girişimlerin başında eğer bir bankaya kredi borcunuz varsa bu kredi borcunun tamamını tek seferde kapatmak kredi notunun yükselmesine sebep olacaktır. Yapılabilecek diğer işlem ise bankadan alınan ürünlerin son ödeme günlerine azami derecede dikkat etmektir. Bu iki yöntem kısa sürede kredi notunun yükselmesine sebep olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + twelve =