Ev Satın Alma Gücündeki Azalma

konut fiyati - Ev Satın Alma Gücündeki Azalma

İnsanların kendilerine ait bir ev satın alabilme güçleri günden güne azalmakta. 2017 yılı içinde yapılan bir araştırmaya göre İstanbul’da yaşayan bir insan 1 yıllık çalışması karşılığında bir evin 8 metrekarelik bölümünü satın alabiliyor. Buradan yola çıkarak yapılan hesapta ise ortalama bir maaşa çalışan bir İstanbullunun 100 metrekarelik bir ev satın almak için 12 yıl çalışması ve kazandığı parayı hiçbir şekilde harcamaması gerekmekte.

İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir baz alınarak yapılan araştırmada, bu illerde yaşayan insanların kazandıkları maaşların toplamı, bu illerde satılan gayrimenkul satış değerlerine bölünmüş. Ortalama veriler alındığı için ortaya çıkan sonuçlar da, il ortalaması olarak değerlendirilebilir. Ancak bu oranlar kişisel baza indirgendiğinden çıkan sonuçlar 12 yıldan çok daha uzun süreleri de önümüze serecektir.

Kişilerin yıllık geliri, yaşadıkları kentteki ortalama konut fiyatlarına oranlandığı zaman, İstanbul’da yaşayan bir kişi aylık kazancıyla bir evin 8 metrekarelik kısmını alabiliyor. Bu oran Ankara’da 20 metrekare, Bursa’da 15 metrekare, Antalya’da 13 metrekare ve İzmir’de ise 10 metrekare olarak hesaplanmış durumda.

Bu araştırma, bir bakıma şehirler arasındaki barınma ihtiyaçlarının birbirlerinden ne kadar farklı olduğunu da gözler önüne seriyor. İstanbul’da barınmanın diğer illere göre çok zor olduğu bir defa daha anlaşıldı. Ankara’da yaşayan bir kişinin barınma gücünün İstanbul’da yaşayan bir kişinin barınma gücüne göre yüzde 150 oranında daha fazla olduğu araştırma sonucunda ortaya çıkan bir başka sonuç. Bunun en  büyük sebebi ise, İstanbul’da düşük maaşla yaşayan insanların, yüksek fiyatlı evler satın almak zorunda kalmaları, buna karşın Ankara’da nispeten daha makul maaşlara çalışan insanların da yine daha makul fiyatlardaki evleri satın almaları.

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için konut fiyatları her geçen gün önüne geçilemez bir şekilde artmakta. Bunun bir sebebi de kentsel dönüşüm adı altında yıkılan eski binaların yerlerine yapılan yeni binalarda bulunan daire fiyatlarının, eskiye göre %60 oranında fazla satılması. Her ay 500 yeni binanın bittiği ve dairelerin satışa çıkarıldı bir şehirde çalışanların ev alma güçlerinin azalması oldukça doğal.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here