Ek Para Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ek hesaplar, vadesiz hesabımız üzerinden kullanabileceğimiz bir onaylı kredi diyebiliriz. Ek hesap kullanımı aylık faize tabidir. Ek hesap sicili temiz olan ve düzenli nakit akışı yapan banka kullanıcılarına sunulan bir ayrıcalıktır. Özellikle maaş hesabına sahip kişilerin çoğu ek hesap üzerinden para çekebilirler ancak banka ile problemlilerse maaş hesabı olması önemli değildir banka onay vermediği sürece ek hesap kullanımı mümkün değildir.

Ek Para Nedir Nasıl Kullanılır 1 - Ek Para Nedir? Nasıl Kullanılır?Ek Hesap Nedir ?

Kısaca bahsettiğimiz ek hesabı biraz daha detaylı şekilde açıklayalım. Banka hesabımızda 100 TL bulunuyor ancak bizim hesabımız ile 300 TL gibi bir işlem yapmamız gerekiyor. Bu durumda ek hesaplar hemen yardımımıza koşuyor. Vadesiz hesabımıza bağlı bir ek hesabımız var ise ATM ya da internet şubesinden yapacağımız işlemlerde ek hesap kullanabilirsiniz. Bu durumda bankaya 200 TL borçlanmış oluyoruz eğer bu tutar dışında ek hesabımızdan ek bir ücret kullanmazsak 1 ay sonunda 200 TL üzerinden faiz işlemi yapılacak ve hesabımızdan düşecektir eğer hesap bakiyemiz artıda değil ise faiz tutarı yine ek hesabımız üzerinden düşecektir. Devam eden ayda örneğin 15 TL faiz ödedik hesabımız -215 TL oldu bu şekilde bir sonraki dönem 215 TL üzerinden faiz işleyecek. Belirli bir dönem hesabımıza nakit girişi olmaması durumunda banka Ek Hesap kullanımını kapatabilir. Ek hesap ile internet üzerinden şans oyunları hariç tüm ödemeleri yapabiliriz, kredi kartı ödemesi, para transferi ve fatura ödemesi gibi diğer tüm işlemleri gerçekleştirebiliriiz.

Ek Hesap Nasıl Kullanılır ?

Eğer vadesiz hesabımıza bağlı bir ek hesabımız bulunmuyor ise ATM ya da internet şubesi üzerinden ek hesap başvurusu yapabilirsiniz. Başvurular anlık olarak sonuçlanmaktadır, ama banka veritabanında herhangi bir eksik bilginiz var ya da güncellenmesi gereken bir bilgi bulunuyorsa işlemininiz onaylanmayabilir o yüzden ek hesap sahibi olmak için şubeyi ziyaret etmeniz gerekiyor.

Ek hesap limitiniz minimum 500 TL olabilir ancak bu limit herhangi bir yapılandırma döneminden çıkanlar için daha düşük olabilir. Bazı bankalar ek hesap borcundan dolayı hesabını yapılandırdıkları müşterilerinin borçlarını ödedikten sonra ek hesaplarını kapatmaktadırlar ancak bazı bankalar ise limitleri düşürürler ve limit artışına izin vermezler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − twelve =