Cebe Havale Nedir? Cebe Havale Nasıl Yapılır?

0
348

Cebe Havale Nedir? Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Artık cebe havale işlemi ile hızlı ve güvenli bir şekilde banka hesabı olmayan ya da havale yapacağınız bankayı kullanmayan kişilere ödeme yapabiliyorsunuz. Bankaya göre değişen komisyonlar ile yapılan cebe havale işlemi karşı taraftan havale yapılan bankanın ATM’si üzerinden birkaç basit adımla çekilebiliyor.

Cebe Havale Nedir Cebe Havale Nasıl Yapılır.fw  - Cebe Havale Nedir? Cebe Havale Nasıl Yapılır?Artık hemen hemen tüm bankalar ile cebe havale yapmak mümkün. Sadece Halkbank ve Finsanbank’a ait olan Enpara üzerinden cebe havale işlemi yapılmıyordu ancak son gelen güncelleme ile birlikte Enpara hesaplarıylada bu işlem gerçekleştirilebiliyor. Diğer tüm bankaların internet ve mobil bankacılık uygulamalarıyla çeşitli bilgileri girerek havale yapılabiliyor. Örneğin İşbankasında alıcının cep telefonu ve TC kimlik numarasıyla işlem yapmanız gerekiyor ancak TEB bankasından ise sadece cep telefonu bilgisi girerek havale yapmak mümkün. Ama parayı çekmek için gerekli olan cep telefonuna gelen koddur o yüzden alıcı bilgilerine sistemde kayıtlı cep telefonu numaranız dışarısında bir numara kullanmanız yeterlidir ancak gireceğiniz numaraya kod geleceği için telefon ulaşılabilir olması gerekiyor, yine aynı şekilde sistemde kayıtlı olan cep telefonuna da bir onay mesajı yollanacaktır o yüzden iki telefon numarasına sahip olmalısıdır, alıcıya verilen kod ile para hızlı bir şekilde çekilebilir.

Cebe havale işlemlerinde alınan komisyon ücretleri bankaya göre değişiklik göstermektedir kimi banka işlem ücreti olarak 4 tl alırken kimi banka ise cebe havale işleminden herhangi bir ücret talep etmemektedir ama mesai saatleri dışarısında yapılan işlemlerde ise yine ücretler değişiklik gösterebilir.

Cebe gelen havaleler, para gönderilen bankanın ATM’si aracılığıyla çekilmektedir. ATM menüsünden Kartsız İşlemler > Cebe Havale menüsü takip edilir ve alıcının cep telefonuna gelen kod ile çekilebilir.

Minimum olarak 20 TL gönderim yapılmaktadır maksimum işlem limiti ise şuan 100 TL olarak belirlenmiştir.Cebe havale şuan için banka hesabı olmayan ya da mesai saatleri dışarısında EFT ile ödeme almayarak daha hızlı şekilde parayı çekmek için en güvenilir ve en hızlı yöntemdir.

Eğer gönderilen tutar 7 gün içerisinde çekilmez ise işlem ücretleri kesilerek göndericinin hesabına geri yatırılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz