Bankaların Dijital Rekabeti Artıyor

0
277

Bankaların Dijital Rekabeti Artıyor

f 04 874897917796 - Bankaların Dijital Rekabeti Artıyor

Teknolojinin hayatımızda büyük kolaylıklar sağladığı alanlardan bir tanesi de bankalar ve bankalar üzerinden yapılan para transferleri. Eskiden elektrik, su, telefon faturalarını ödemek için ödeme merkezlerinde zaman zaman kuyruğa girerek yapılan ödemeler, günümüzde yerimizden kalkmadan bilgisayar ya da telefonumuzdan birkaç tuşa basarak yapılabiliyor.

Günümüzde mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemler, geleneksel bankacılık işlemlerinden 6 kat daha fazla. İnsanlar paralarını ellerine almadan her türlü ödemelerini dijital ortamlar üzerinden halledebiliyorlar. Ödemelerin dışında İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde dijital bankacılık kullanımı oldukça cazip.

Dijital bankacılık, bankalar arasındaki rekabeti de arttırıyor. Bu rekabetin en çok ortaya çıktığı nokta ise ödemeler için dijital bankacılığı kullanıldığında kesilen ücretler. Müşteriden kesilen işlem ücretleri her banka için farklılık göstermekte. Hiç ücret almayan bankalar olduğu gibi, oldukça yüksek ücret kesen bankalar da var. Henüz, kesilen bu işlem ücretleri için bir standart getirilmemiş durumda.

Bankalarda ödenen her iki faturadan bir tanesi dijital bankacılık kullanılarak ödeniyor. Fatura ödemelerinden genellikle bir işlem ücreti alınmıyor. Ancak alışveriş, havale ve EFT gibi işlemlerde ücret kesilmekte. Günümüzde mobil uygulamalar üzerinden hemen hemen her işlemi gerçekleştirmek mümkün. Öyle ki, istenildiği taktirde hesap açma işlemini dahi, mobil uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bankalar arası dijital rekabeti arttıran etkenlerden bir tanesi de, bankaların kullanıcılarını çok fazla uğraştırmamaları. Bazı bankalar güvenlik gereği belli aralıklarla, bankaya ait herhangi bir ATM üzerinden şifrenizi değiştirmenizi zorunlu bir uygulama olarak yapmaktalar. Ancak, her ne kadar güvenlik için yapılsa da çoğu zaman insanların belli aralıklarla ATM’lere gidip bu işlemi yapmaları zor olabiliyor. Bu yüzden insanlar, bu tarz angarya gibi görülen uygulamaların olmadığı bankalar ile çalışmayı tercih ediyorlar. Çünkü bu uygulama bazı bankalarda, bankaların cep telefonu uygulaması üzerinden kolayca yapılmakta.

Mobil bankacılık kullanan insanların 2011 yılında 12 milyon kişiyken bu sayının 2017 yılı itibariyle 51 milyona çıktığı belirtiliyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde bankada hesabı olan ya da kredi kartı kullanan insanların tamamının bankacılık işlemlerini bankalara gitmeden online olarak yapacakları ön görülmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz