Banka Faizlerinin Değişim Sebepleri

0
217

Banka Faizlerinin Değişim Sebepleri

Yeterli nakit paraya sahip olmayanlar için bankalardan kredi çekmek bir avantaj olarak görülmekte. Bu sayede ellerine nakit para geçen insanlar, bankaya borçlanarak faizle geri ödeme yolunu seçiyorlar. Ancak, bu noktada hemen hemen herkesin en büyük şikayeti yüksek faizler. Banka faiz oranları hesaplama sayfaları en çok ziyaret edilen sayfalar arasında.

Faizler Neden Değişiyor?

Faiz oranlarının değişmesi, Merkez Bankası’nın para piyasasına müdahalesi ile bağlantılıdır. Bunun yanında hükumetin para politikası da bankaların faiz oranlarını belirler. Ekonomi piyasasında bir durgunluk oluştuğu zaman yatırımlar da azalır. Böyle bir durumda Merkez Bankası piyasaya para sürerek ekonomiyi hareketlendirmeye çalışır. Para arzı fazlası oluşacağı için banka faizleri de düşme eğilime girecektir. Ancak, Merkez Bankası bazen bunun tersini de yapabilir. Yani piyasadaki para miktarını azaltarak paranın değerini arttırır. Piyasadaki paranın azalması, enflasyonun da yükselmesi anlamına gelmektedir. Faiz ve enflasyon ilişkisi dikkat edilecek bir diğer husustur.

Merkez Bankası gibi, hükümet de banka faiz oranları üzerinde etkilidir. Hükümet, kamu sektöründe çalışan ve paralarını devletten alan kişilere, emeklilere zam yapabilir. Ya da bu paraları yol yapımı, baraj yapımı, köprü yapımı gibi işlerde kullanabilir. Eğer bu harcamalar hazinedeki para yerine piyasada dönen paradan eksilterek yapılırsa, bu da bir bakıma halihazırda piyasa da dönen para miktarını azaltacak ve banka faiz oranlarını yükseltecektir. Burada basit bir mantıkla, az olan paranın değerinin arttığını ve bankaların bu değeri artan paraları borç mahiyetinde insanlara verirken, paranın kullanma kirasını, yani faizini de yüksek olarak belirlediğini söylemek mümkün.

Bankalar pek çok kredi seçeneği sunsalar da hepsinin ortak noktası banka faiz oranlarının normalin çok üzerinde ve düşüş yerine sürekli bir yükseliş eğilimde olmalarıdır. Bunun da nedeni piyasalardaki para miktarının azlığıdır. 90 ay vadeli 100 bin liralık bir konut kredisinin geri ödemesi neredeyse %50’lik bir faizle 148bin TL’dir. Bankaların faiz hesaplama tablosu yardımıyla güncel faiz oranlarına ulaşılabilir. Bu açıdan bakıldığından bir gün önce davranmak bile aslında kredi çekmek isteyen insanların yararına olacaktır. Normal faiz arttırımları bir yana dursun, ani gelişebilecek siyasi olaylar bu faizlerin bir anda patlamasına sebep olabilir.

Hükumet piyasadaki parayı daha rahat kullanmak amacıyla zaman zaman Merkez Bankası’ndan piyasaya para sürmesini isteyerek faizlerin aynı kalmasını ya da düşürmesini isteyebilir. Eğer yeterli koordinasyon sağlanamazsa bu durum halk ve ülke ekonomisi üzerinde olumsuz bir etki yaratır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen − nine =