ATM’den Kartsız Para Nasıl Çekilir?

ATMden Kartsız Para Nasıl Çekilir - ATM'den Kartsız Para Nasıl Çekilir?

Mobil bankacılığın yaygınlaşması ile bankacılık alanında ortaya çıkan yeniliklerden bir tanesi de artık banka kartlarımızın yanımızda olmasa bile hesabımızdan para çekebilmemizdir. Peki banka kartımız yanımızda olmasa bile hesabımızdan nakit nasıl çekiyoruz. İşlem çok basit kullandığımız bankanın mobil şubesine giriş yapıyoruz Para Çekme menüsüne giriyoruz ve buradaki adımları sırasıyla uygulayarak güvenli bir şekilde hesabımızdan parayı çekebiliyor.

ATM’den kartsız para çekmek için yanımızda hesap kartımız değil cep telefonumuz olmasa bile bazı banka ATM’lerinin sunduğu yenilikler sayesinde para çekebiliyor. Örneğin Yapı Kredi bankasının göz tanıma teknolojisi bulunuyor ya da Ziraat Bankasının avuç içi tanıma özelliği var bu türlü türlü yenilikçi teknolojiler ile ATM’den para çekme işlemi yapabiliyoruz. Ancak tabi ki bu hizmetlerden tüm müşteriler yararlanmayabiliyor.

Artık hemen hemen tüm bankaların ATM’leri ile karekod kullanarak para çekebiliyoruz yani avuç ya da göz tanıma teknolojisine bağımlı olmak zorunda değilsiz. İş Bankası, Garanti Bankası ve Enpara gibi birçok Banka karekod teknolojisini kullanmaktadır. Karekod ile para çekmek için kullandığımız bankanın mobil uygulamasına girmek ve Para Çekme menüsünden karekod oluşturmak gerekiyor sonra oluşturduğumuz kodu banka ATM’sinden Kartsız İşlemler > Mobil Bankacılık İle Para Çekme seçeneğine giriyoruz ve kodumuzu taratıyoruz ve paramızı çekebiliyoruz.

Eğer mobil bankacılık kullanıcısı değilsenizde sadece TC ve cep telefonu numarasıyla da işlem yapabilirsiniz ancak tüm banka atmlerinin bu özelliği bulunmamaktadır. Bu yöntem ile Vakıfbank ve Ziraat Bank ATM’lerinden işlem yapabilirsiniz.

Çekim işlemleri anlık olarak hesabınızda güncellenmektedir eğer ATM size parayı vermemiş ise herhangi bir sıkıntı olup olmadığını mobil bankacılık üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Eğer hesabınızdan para çıkışı olmuş ve ATM size para vermedi ise o zaman banka ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Eğer şube içerisinde bir ATM ise şubeye durumu sözlü olarak bildirebilir ve gerekli düzeltmeleri yaptırabilirsiniz. Ancak şube dışarısında bir ATM ile işlem yaptıysanız durumu telefon bankacılığı ya da mail aracılığı ile bankaya bildirmeniz gerekmektedir. Tüm işlemler sistemik olduğu için oluşan hatalar tespit ediliyor ve herhangi bir mağduriyet yaşamıyorsunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 10 =