Atmde Unutulan Para Ne Olur? Öyle anlar vardır ki, insan aklını kurcalayan sorunlar ile uğraşayım derken güncel gerçeklikten uzaklaşır, davranışlarını artık otomatik bir şekilde refleks olarak yapmaya başlar. Öyle ki, bulunduğu yere nasıl ve ne şekilde geldiğini, arabayı nereye park ettiğini ve ne amaçla orada olduğunu bile unutabilir. ATM’ler ülkemiz finans sisteminin yapı taşlarından birisidir. Kafası meşgul bir şekilde ATM’ den para çeken insanlar acelenin de vermiş olduğu unutkanlıkla paralarını almadan uzaklaşabilirler. Bunun önüne geçebilmek için bazı banka ATM’leri önce parayı sonra kartı vermektedirler. Her şeye rağmen yine de parayı almayı unutursanız cihaz 10- 15 saniye boyunca yüksek sesli bir uyarı sinyali verir. Bu süre içerisinde siz veya bir başkası tarafından bu para alınmaz ise ATM parayı tekrar içeriye çeker ve unutulan parayı algılayarak içerisinde farklı bir bölmede depo eder, tarih ve saati de sisteme kaydeder. Bu işlem sizin parayı almayı unuttuğunuzun garantisidir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman hemen ilgili bankaya giderek durumu izah etmeniz gerecektir. Banka şubesi kapanmış ise derhal müşteri hizmetlerini arayarak talebinizi iletmeniz gerekir. Müşteri temsilcisi gerekli soruları size yönelttikten sonra işlem tarihi ve saatini soracak ardından kaydınızı oluşturacaktır. Kayıt oluşturulduktan sonra bir veya iki iş günü içerisinde paranız hesabınıza tekrar yatırılır.

Atmde Unutulan Para Ne Olur - Atm'de Unutulan Para Ne Olur?

 PARANIN ÇALINDIĞI ANLAŞILINCA YAPILMASI GEREKENLER

Paranızın kötü niyetli kişiler tarafından alınması durumunda bankanın kamera kayıtları devreye girer. Hemen durumu polise ve savcıya bildirmeniz gerekmektedir. Bunun üzerine hukuki süreç başlatılır ve bu kamera kayıtları görevliler tarafından incelenerek sonuca gidilmeye çalışılır.

 OLASI ATM ARIZALARI

Bazen banka ATM’leri arızalı olabilmektedir. Buna da dikkat edilmesi gerekir. Şayet ATM parayı içine çekmiyor veya uyarı sinyali vermiyorsa bundan Banka sorumlu tutularak para ilgililerden uygun bir dille istenilebilir. Ancak, sistem düzgün bir şekilde çalışıyor ve paranız bir başkası tarafından alınmış ise banka sorumluluk kabul etmeyebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + 6 =