Altına Yatırım Yapmak

0
171

Altına Yatırım Yapmak

Altına yatırım yapmanın ne kadar güvenli olup olmadığı bir yana dursun  altın, çekiciliği ile bin yıllardan beri insanı cezbetmeye devam ediyor. Altına yatırım yapmak ve aynı zamanda onu bir aksesuar olarak da kullanmak, herhalde bu yatırımdan maksimumu kazanmak anlamına da geliyor.

Altına yatırım yapmak tüm zamanlar için kazandıran bir yatırım yöntemi olmuştur. Bazen kısa vadede, bazen daha uzun vadede, ancak sürekli olarak kazandırma istikrarını korumuştur. Altın, değerini kolay kolay kaybetmeyecek bir madendir. Bu yüzden eğer zamanınız varsa uzun soluklu ve yüksek maliyetli yatırımlar size beklemediğiniz bir anda çok yüksek kazançlar getirebilir. Zaman zaman durulma eğilimine girse de, altın genelde istikrarlı bir şekilde değer kazanır.

Altın için yaptığınız yatırımı, para ile yapacağınız herhangi bir yatırımla karıştırmamak gerek. Çünkü altın her daim geçerliliğini koruyacak bir yatırım aracıdır. Eviniz, arabanız ya da yatırım olarak gördüğünüz diğer taşınmaz mallarınız, zamana bağlı olarak değerlerini yitireceklerdir. Bunda dış etmenlerin ve ülke ekonomisinin etkisi elbette çoktur. Ancak, altın hiçbir zaman değerini yitirmeyecek bir yatırım aracıdır. Zarara geçseniz bile, biraz fazladan bekleyerek tekrar kara geçmeniz neredeyse kesindir.

Bundan yıllar önce 90 liraya çeyrek altın alarak yatırım yapanlara kızan insanlar vardı. Çünkü altının değerinin artık tavana dayandığı ve bundan sonra artmasının imkansız olduğu düşünülüyordu. Ancak bugün altın neredeyse iki kat artmış durumda. Bu bakımdan değerlendirildiğinde altına yatırım yapmak oldukça kazançlı bir iş.

Ancak şunu da unutmamak gerekir. Altına yatırım yapmak kesinlikle bir geçim kaynağı olarak görülmemelidir. Sürekli al satlarla kar sağlamak, özellikle altın söz konusu olduğunda imkansız bir durumdur. Eğer altına yatırım yapacaksanız, aklınızdaki ilk düşünce yaptığınız yatırımı uzun vadeli olarak hesaplamanızdır. Her ne kadar altındaki artış zaman zaman fazla olsa da bu, sizin altın alıp elinizde tuttuğunuz sürece meydana gelmeyebilir. Bu noktada, sakin davranmak ve mümkünse yatırımınızı unutmanız tavsiye edilir. Bununla birlikte bu yatırımınızı takı ya da aksesuar olarak yaparsanız, her an elden çıkarmanız gerektiği düşüncesinden sizi biraz uzaklaştıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + four =