Altın Ve Dolar Kaç Liraya Kadar Yükselecek?

0
291

Altın Ve Dolar Kaç Liraya Kadar Yükselecek?

Altın Ve Dolar Kaç Liraya Kadar Yükselecek - Altın Ve Dolar Kaç Liraya Kadar Yükselecek?

USD/TL güne 3.88-3.89 seviyesinde başlayan doların gündeminde ABD’de devam eden İran davasının etkileri sürebilir. Bunun dışında kısa vadede aylık olarak açıklanacak ITO Perakende Fiyat Endeksi ve ITO Toptan Fiyat Endeksi TL’nin yönünü belirleyici olacaktır. Dolar tarafında Kaynak Yönetimi Enstitüsü (ISM) İmalat verileri doğrultusunda olumlu etki çıkarsa 3.97-3.98 seviyelerini görebilir. Olumsuz veriler gelirse yine 3.92 ve 3.89 destek noktalarına geri çekilmeler bekleyebiliriz. Pazartesi yayınlanacak yıllık ve aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) endeksleri TL’nin nasıl şekilleneceğine dair kritik önem arz etmektedir.

USDTRY paritesi son bir aylığa bakıldığında yukarı yönlü harekette ve 3.98 seviyelerini denemiştir. Merkez Bankasının yaptığı müdahale bu seviyeler aşağı yönlü hareketler göstermiştir. Önümüzdeki bir ay içerisinde 4.00 seviyelerin aşılması söz konusu olacaktır. Aştıktan sonra karşısına çıkacak direnç noktaları 4.05 – 4.11 – 4.15 tir. Bu seviyeleri durumuna göre yeni rekorlara ulaşılması beklenmektedir.

Altın Yatırımı – Altın Dolar Paritesi XAUUSD Yorumu:

XAU/USD paritesi güne 1274-1280 bandında seyrşne devam etmektedir. Bu gece ABD tarafında açıklanacak olan Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Altın spekülatif net pozisyonlar durumuna göre yukarı yönlü hareket beklenmektedir.

Finans yatırımlarında güvenilir olarak bilinen altında ani değişimler beklenmemektedir. Gün içerisinde aşağı – yukarı yönlü hareketler olacaktır. Satın Alma Müdürleri Endeksi(PMI) verilerine bağlı olarak XAUUSD paritesi yukarı yönde 1283 – 1297 seviyelerine deneyecektir. Son 50 günlük ortalamanın 1283 seviyelerinde yukarı yönlü olan parite önümüzdeki 30 gün içerisinde 1350 seviyelerini tekrardan deneyecektir. Paritede doların yukarı yönlü gidişine Merkez bankası tarafında müdahale gelmesi durumunda daha kısa sürelerde 1350 seviyesine gelmesi söz konusu olabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz