Alacağınız Evin Konut Değeri Nasıl Hesaplanır?

Alacağınız Evin Konut Değeri Nasıl Hesaplanır - Alacağınız Evin Konut Değeri Nasıl Hesaplanır?
Alacağınız Evin Konut Değeri Nasıl Hesaplanır?

Konut Değeri Nedir?

Konut değeri, satışı yapılacak olan konutun yaş bilgisi, büyüklüğü ve yeri ile alakalı özelliklerinin belirleyici olduğu değerdir. Konut uzmanları tarafından belirlenen bu değer konutun asıl değerini ifade eder.

Konut Değeri Nasıl Belirlenir?

Konut değerinin ne olduğu yukarıda bahsedildiği gibi, konut uzmanları tarafından belirlenen değerdi. Peki, bu değer nasıl belirlenir? Bir konutun değeri belirlenirken dikkat edilmesi gereken etkenler, konuta harcanan para, arsanın ederi, kiralanması gibi bir durumda ne kadar kazanç sağlayacağı, emsalinde ki konutların değeri nedir gibi sorular konutun değerini belirler. Konut uzmanları değerleme yaparken, konutta kullanılan inşaat malzemesinden tutunda konutun konumuna göre birçok kriterden geçerek belirlenir. Bunun gibi birçok yöntem vardır. Fakat genel olarak kullanılan 3 ana başlıkta değerleme kriteri vardır.

1- Emsal Karşılaştırma Yaklaşımı

Bu yaklaşımda konutun aynı özelliklerini taşıyan konutların fiyatları ile bir değerleme yapılır. Küçük konfor farklılıkları olabilir konutlar arasında burada belirlenen fiyat tahmine dayalıdır.

2- Gelir İndirgeme Yaklaşımı

Konut için ödemesi yapılan paranın, kiralanması, masrafları göz önünde bulundurularak ne kadar zamanda geri ödeneceğinin hesaplanması usulüne dayalıdır. Türkiye genelinde ay bazında kira ücretinin yaklaşık olarak 214 ay ile çarpılması sonucu hesaplanır. Bu rakamlar İstanbul’da 212 ay bazındadır.

3- Maliyet Yaklaşımı

Bu yaklaşımda konutun aynı özelliklerine sahip konutların yapım maliyeti göz önünde bulundurularak hesaplanan değerleme yöntemidir. Bu yöntem inşaatı yeni tamamlanmış ya da benzeri çok olmayan konutlarda kullanılan bir yöntemdir.

4- Konut Değerlemede Başka Yöntemler

– Konutun inşaat durumu yani ne bitmesine ne kadar süre var ya da kaçta kaçı tamamlanmış

– Konutun büyüklüğü m2 bazında, yaş bilgisi

– Konutun inşaatında kullanılan malzeme kalitesi

– Konutun bulunduğu yerin önemi

– Konutun çevresine yakın olan alışveriş merkezleri resmi kurumlar yani konutun çevre özellikleri

– Bu çerçevede konut değerleme bu şekillerde yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − eight =