Dünya, ajanslara düşen Yemen’in Suudi Arabistan ’a Füze ile saldırması haberini konuşuyor. Ancak saldırıdan çok, saldırı sonrası anında görevden alınan bakan ve komutanlar konuşulmakta.

arabistanfuze - Yemen'den Suudi Arabistan'a Füze Saldırısı

Yemen’den fırlatılan füzenin hedefinin Kral Halid Uluslararası Havalimanı olduğu ancak füzenin buraya ulaşamadan imha edildiğini söylüyorlar. Buna karşın bazı görgü tanıkları füzenin düştüğünü gördüklerini söylediler. Bu gelişmeler yaşanırken Suudi yetkililer bu olayı örtbas etmek için düğmeye bastı. Adı geçmişte yolsuzluklara ve rüşvet alımına karışmış olan bakan ve iş adamlarının görevden alındığını açıkladılar.

Yemen’den yapılan açıklamada da operasyonun başarılı olduğu, Yemen yapımı füzenin hedefini vurduğunu ve Suudi rejiminin bunu saklayamayacağını belirterek, bu ilk saldırıydı ancak sıradaki hedefler farklı şehirler olacak açıklaması yapıldı.

Komutan ve Bakanlar Görevden Alındı

Bu gelişmelerden hemen sonra Ekonomi ve Planlama Bakanı Adil Fakih ve Ulusal Muhafızlar Bakanı Emir Mutab bin Abdullah bin Abdulaziz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Abdullah Sultan hemen görevlerinden alındı. Bu görevden almaların hemen peşinden de rüşvet ve yolsuzluğa bulaşmış olanlar hakkında gözaltılar başladı. Gözaltına alınanların yurtdışına çıkışları yasaklandı. Bununla birlikte bankadaki tüm paralarına el konan şahısların, sahip oldukları şirketlerde gözetim altında tutulacaklar.

Yemen ve Suudi Arabistan arasında yıllardan beri bir husumet bulunmakta. Bununla birlikte Yemen’de de bir iç savaş devam etmekte. Bu gelişmelerden dolayı Yemen’in Suudi Arabistan’a füze ile saldırıda bulunmasının sebeplerinden bir tanesi de bir bakıma kaybedecek bir şeylerinin de bulunmuyor olmasından kaynaklanıyor. Yemen kurulduğundan beri uzun süreli refaha kavuşamamış ülkelerden bir tanesi. 1994’de kurulan Yemen Demokratik Cumhuriyet’i 3 ay sonra yıkılmıştır. Günümüzde varlığını sürdüren Yemen ise 1918 yılında Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını almış, 1967’de Birleşik Arap Krallığı’ndan ayrılmış, 1990’da tekrar birleşmesine rağmen iç savaşlar bir türlü dinmemiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here