Web Sayfaları Mining Yapmaya Başladı

0
335

İnternet üzerinde kullanılan paralar son birkaç yıldır kullanıcıların gözdesi durumuna geldi. Bu paraların da yanı bir borsası mevcut ve değer kazanıp değer kaybediyorlar. En bilinenleri ise Bitcoin. Mining yani Türkçesi Madencilik denilen bir yöntem aracılığıyla ev bilgisayarlarından da para kazanmak mümkün.

mining01 - Web Sayfaları Mining Yapmaya Başladı

İnsanların kendi bilgisayarlarını çeşitli şirketler ve firmaların kullanmasına izin verdikleri bu yöntem sayesinde kişiler para kazanıyorlar. İlk başta evlerindeki bilgisayarları bu sistem için açan insanlar günümüzde ise bunun için özel olarak hazırlanmış bilgisayarlar kullanmaktalar. Bu sayede bu bilgisayarların üzerinde işlem yapılmasına izin veriyorlar. Bir bakıma kendi sistemlerini kiraya veriyorlar.

İnsanların kendi bilgileri dahilinde kendi sistemleri üzerinden mining yapılmasına izin vermeleri gayet doğal. Ancak bir de işin diğer boyutu var. Son zamanlarda haberiniz olmadan bilgisayarınız bu işlem için kullanılıyor olabilir.

Bilgisayarınızda Mining Yapıldığını Anlamak

Birileri bilgisayarınızı mining için kullanıyor mu? Ya da böyle bir şey mümkün mü? Geçtiğimiz haftalarda dünyaca ünlü Torrent sitesi Pirate Bay’in, bu siteyi ziyaret eden kişilerin bilgisayarları üzerinde mining yapmasının ortaya çıkmasıyla birlikte yaşanan gelişmeler, beraberinde ortaya çok daha farklı haberlerin çıkmasına sebep oldu. Yapılan açıklamada şu anda internet ortamında 2500 ile 3000 arasında madencilik yapan site olduğu vurgulandı. Bir siteyi ziyaret ettiğinizde, bu site haberiniz olmadan bilgisayarınıza bir dosya kopyalıyor. Bu dosya aracılığıyla da bilgisayarınızın işlemcisi üzerinde işlem yapmaya başlıyor.

mining02 - Web Sayfaları Mining Yapmaya Başladı

Bilgisayarınızda mining yapıldığını anlamanın çeşitli yöntemleri var. Bilgisayarınızda olağan dışı bir yavaşlık hissediyorsanız işlemcinizin ne kadarının çalıştığını kontrol edin. Hiçbir şey yapmasanız bile bu oran çok yükseklerdeyse bilgisayarınız üzerinde bu işlem yapılıyor olabilir. İnternet bağlantınızı kesin ve işlemciyi yeniden kontrol edin. Çalışma oranı düşmüşse bu durum bilgisayarınızda madencilik yapıldığını gösterir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz