Internet ile birlikte büyüyen nesil artık üniversiteye gitmeye başladı. Bilişim konusunda biraz merak sahibi olan çocuklar ise bu gelişimlerini hackerlik üzerinde yaptılar. Amerika’nın Iowa üniversitesinde okuyan Üniversiteli Hacker ‘ın kendi notlarını nasıl değiştirdiği geç de olsa anlaşıldı.

hacker01 1024x576 - Üniversiteli Hacker Kendi Notlarını Değiştirdi

Iowa Üniversitesinde okuyan Trevor Graves üniversitenin sistemine girerek öğretmenlerin girdikleri notlar üzerinde değişiklik yaptığı ve sınıflarını bu sayede geçtiği ortaya çıktı. Üstelik Graves bunu yaparken arkadaşlarını da unutmamış ve onların notları üzerinde de bazı değişiklikler yapmış. Bu sayede üniversiteli hacker Graves’in 100’e yakın notu değiştirdiği ortaya çıkmış.

Olayın yaşandığı Mart 2015 ve Aralık 2016 tarihleri arasında kendisi ile birlikte 5 arkadaşının da notlarını değiştirdiğini okulda görevli olan bir profesör fark etmiş. Her gün farklı bir bilgisayar kullanan profesör, bilgisayarların bir tanesinde bir keylogger yazılımının olduğunu görmüş. Bu yazılım konusunda bilgi sahibi olmayan profesör, yazılımı internet üzerinden araştırdığında bunun bilgisayardaki klavye girişlerini saklayan bir program olduğunu anlamış. Bu da öğretmenlerin şifrelerinin bu keylogger yardımıyla çalınmış olması anlamına geliyor.

hacker02 - Üniversiteli Hacker Kendi Notlarını Değiştirdi

Profesör Araştırarak Emin Oldu

Olaydan şüphelenen profesör, ilgili birimlere haber vermeden önce birkaç gün boyunca diğer bilgisayarları da kontrol etmiş. Hepsinde bu yazılımın kurulu olduğunu anlamış. Sonrasında ise üniversitenin bilişim teknolojileri birimine konu ile ilgili bilgi vermiş. Graves’in, öğrencilerin girmesinin yasak olduğu bu odaya bir öğretmene yardım etmek için girdiği ve kısa zamanda bu uygulamayı fark ettirmeden tüm bilgisayarlara kurduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta içinde tutuklanan Trevor Graves, bilgisayar hackleme ve bilgisayarlara zararlı yazılım kurma suçlarından 10 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Bununla birlikte üniversite notları üzerinde değişiklik yaptığı için de ayrıca sahtekarlık suçlamasıyla da yargılanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here