Titanic Filminde Jack Ölümden Kurtulabilirdi

0
265

Gösterime girdiği andan itibaren izleyicilerin beğenisini kazanan Oscar ödüllü 1997 yapımı Titanic filmi ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atılmaya başlandı. Bu filmin ve Leonardo DiCaprio hayranı bir grup genç, DiCaprio’nun oynadığı Jack karakterinin aslında ölümden kurtulabileceği konusunda çeşitli tezler ortaya sundular.

Bilindiği üzere, Titanic 1912 yılındaki ilk seferinde bir buzdağına çarparak batmıştı. Bu konuyla ilgili pek çok film yapıldı. Ancak bu filmler arasında en çok ses getireni, grafik ve özel efektlerin de filmde bolca kullanılmasından dolayı 1997 yılı yapımı Titanic filmiydi.

Filmin son sahnesinde gemi battıktan sonra tahta bir kapı üzerine çıkan Rose ile suyun içinde bekleyen Jack’in dramatik görüntüleri yer alıyordu. Bu sahnede soğuk havanın ve soğuk suyun etkisiyle suyun içinde bekleyen Jack hayatını kaybediyor ve denizin dibine doğru batıyordu. Bu noktada ise uzun yıllardır tartışılan bir konu olan Jack’in neden Rose’un üzerinde durduğu tahta kapının üzerine çıkmadığıydı. Çünkü kapının yüzeyi iki kişinin durabilmesi için oldukça büyüktü.

titanic02 - Titanic Filminde Jack Ölümden Kurtulabilirdi

Jack de Tahta Kapının Üzerine Çıkabilirdi

Bu konuya takılan Avustralya’nın Adelaide şehrinde bulunan Westminster Lisesi öğrencilerinden Abigail Wicsk, Christy Zhang ve Julia Damato, filmin sonunun böyle bitemeyebileceğini savunmaya başladılar. Filmde Jack ve Rose’un üzerinde can yelekleri bulunuyor. Bu can yeleklerini Rose’un üzerinde olduğu tahta kapının altına bağlasalardı, tahta kapı çok rahat su üzerinde durabilecek ve ikisini de batmadan rahatlıkla su yüzünde tutabilecekti.

Bununla birlikte, öğrenciler 1912 yılına ait materyalleri, sudaki tuz oranını, havanın ve deniz suyunun sıcaklığı gibi verileri de araştırmış. Bu sayede suyun kaldırma kuvveti hakkında da bilgiye sahip olmuşlar. Bu proje, öğrencilere Avustralya’da düzenlenen 10. Sınıflar Ulusal Matematik Yeteneği Araştırması’nda ödül kazandırdı. Titanic filmindeki bu küçük olasılığın, matematiksel bir hesaplama sonucunda çürütülebilir bir hal aldığı ortaya çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz