Sanal Dünya Başınıza İş Açmasın

0
369

Bilgisayarla ilgili olan, sosyal medya üzerinde vakit geçiren ve bunu yıllardır yapan insanların unuttukları bir nokta var. Sanal dünya üzerinde bıraktığınız pek çok iz, üzerinden yıllar geçse de orada kalmaya devam ediyor. Bu izler, hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkarak sizi zor durumda bırakabilir.

sanaldunya1 1024x640 - Sanal Dünya Başınıza İş Açmasın

Hiç kendi isminizi Google üzerinde aratarak çıkan sonuçları incelediniz mi? Mutlaka, karşınıza yıllar önce bir yerlere yazdığınız yorumlar ya da sizden bahseden yazılar çıkacaktır. Örneğin, kadınlar hakkında oldukça cömert yazılan yorumlarınızı evlendikten sonra adınızı Google’a yazan eşiniz rahatlıkla okuyabilir. Durum böyle olunca da sanal dünya üzerinde bırakacağınız izlere de dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu konuda Google, sadece Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli olacak yeni bir uygulama başlatıyor. Bu uygulama ile birlikte, kendisi hakkında internet üzerinde doğru olmayan, asılsız, yanlış, geçerliliğini kaybetmiş ve rahatsız edici yazılar bulunanlar Google’a başvurarak aramalarda bu bilgilerin arama sonucu olarak insanların karşısına çıkarılmasına engel olacak. Ülkemiz için şu anda bu özellik kullanılabilir olmayacak. Bu durum şu anda ülkemizde sadece mahkeme kararı ile devlet tarafından yapılabilen bir uygulama. Ancak onun için de VPN çözümü bulunmuştu.

sanaldunya2 1 - Sanal Dünya Başınıza İş Açmasın

Google Bu Uygulamayı Neden Başlattı?

Google’un böyle bir uygulamaya başlamasının sebebi aslında bir örnek vakaya dayanıyor. İspanyol avukat Mario Costeja Gonzalez’in sahip olduğu bazı mülkler vergi borcu yüzünden 1998 yılında zorla satılmaya çalışılıyor. Bu durum internet üzerinde de haber olarak paylaşılıyor. Bu haberin yıllar sonra bile hala internette duruyor olması İspanyol avukatı rahatsız ettiği için avukat Google’a arama sonuçlarında bu haberin çıkmaması için başvuruyor ancak bir sonuç alamıyor. Olayın peşini bırakmayan Mario Costeja Gonzalez, bu olayı Avrupa Adalet Divanı’na götürerek bir sonuca ulaşıyor.

Avrupa Birliği Yüksek yargı organı verdiği kararla geçersiz aramaların amacını aştığı gerekçesiyle kişilerin talebi olması durumunda kaldırılabileceğine karar veriyor. Unutma Hakkı olarak adlandırılan bu karar sonrasında Google’a bu konuda 12 Bin üzerinde başvuru yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz