Prof. Sergio Canavero İnsan Kafa Naklini Gerçekleştirdi

0
208

Bir süredir dünya gündemini meşgul eden bir insanın kafasının başka bir insana nakledilmesi konusunda bir aşama daha kaydedildi. Bu konu ile ilgili çeşitli deneyler yapmaya devam eden İtalyan Prof. Sergio Canavero, kadavra üzerinde ilk insan kafa naklini gerçekleştirdiğini açıkladı.

Prof. Sergio Canavero bir süredir insanlar arasında kafa nakli gerçekleştirebileceğini söylemekte ve bununla ilgili olarak çeşitli deneylerle zaman zaman gündeme gelmekte. Canavero, son yaptığı açıklamada Çin’de yaptığı en son deneyde bir kadavranın kafasını başka bir gövdeye naklettiklerini açıkladı. Ancak nakil sırasında kullanılan her iki beden de cansız olduğu için bu deneyin başarılı olup olmadığını anlamak oldukça güç.

Deneyler Yapılmaya Devam Ediyor

Canavero, bu konuyla ilgili olarak geçmişte de çeşitli deneylerde bulunmuştu. Bir farenin kafasını bir sıçana nakletmiş ve iki başlı olan bu hayvan sadece 36 saat yaşayabilmişti. Geçen yıl ise iki maymun arasında bir kafa nakli yaptığını ve bu nakil sonrasında ise maymunun 20 saat boyunca yaşadığını iddia etmişti.

Canavero, kafa nakli için gerekli prosedürlerin aşılması durumunda bu işi hemen yapabileceğini söylemekte. Ancak bu durum özellikle Avrupa ve Amerika’da şu an için aşılabilecek kadar kolay prosedürler içermiyor. Bu yüzden Canavero, olası bir kafa nakli deneyini yapabileceği ülkeyi de çoktan belirlemiş durumda. Bu prosedürleri aşmanın nispeten çok daha zahmetsiz bir yer olduğu Çin, bu nakil için uygun görülüyor. Canavero’nun şu ana kadar hayvanlar üzerinde yapmış olduğu deneyler de tepki toplayacağı bilindiği için yine Çin’de ve gizli olarak yapılmakta.

Prof. Sergio Canavero ’nun yapmış olduğu deneylerde deneklerin hayatta kaldıkları zamanı göz önünde bulundurunca bu durumun pek de başarılı sonuçlar verdiğini söylemek mümkün değil. Kafa naklini bir insan üzerinde denemeden önce, yapılan deneylerden de başarılı sonuçlar elde etmek gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 − 1 =