Mısır’da 3500 yıl önce ait olduğu tahmin edilen iki antik mezar daha ortaya çıktı. Bu mezardaki mumyaların 18. hanedanlıkta tahtta olan iki firavuna ait olduğu düşünülmekte.

misirantik01 - Mısır’da İki Adet Antik Mezar Daha Bulundu

Bulunan bu iki antik mezar, bu bölgede durmaya yüz tutmuş turizmin tekrar canlanması bekleniyor. Mısır’ın güney bölgesindeki Luxor kentinde bulunan bu iki antik mezar ile arkeoloji ile ilgilenen insanların bakışlarını bir anda bu bölgeye çekmeye yetti. Nil Nehri’nin batı kıyısı farklı hanedanlıklardan gelen firavun mezarlarının olduğu bir bölge. Bu bakımdan burada sürekli olarak yeni mezarlar bulmak için bir çalışma sürdürülüyor.

misiraantik01 - Mısır’da İki Adet Antik Mezar Daha Bulundu

Mısırlı yetkililer 18. hanedana ait olan mezarların varlığını zaten bildikleri açıklamasında bulundular. Ancak bu iki antik mezar ilk defa girildiği için sanki mezarların ilk defa bulunduğu izlenimini yaratıyor. Özellikle 2011 yılındaki ayaklanmanın artından siyasi kargaşalar yüzünden Mısır turizmi çok büyük bir yara almıştı. Bu yeni mezarlarla birlikte bu turizmin kısmen de olsa yeniden canlanabileceği düşünülmekte.

Mezarlar Dehlizlerin İçerisinde

Yapılan açıklamada mezarlardan bir tanesinin taş duvarlarla çevrili olduğunu ve etrafında bulunan dört ayrı oda ile yerin 6 metre altında olduğu açıklandı. Bu mezarda bulunan kalıntıların genellikle tahta tabut parçaları olduğu ve duvar yazıları ile resimler 18. hanedanlık zamanındaki iki firavun olan Kral II. Amenhotep ve Kral IV. Thutmose’a ait oldukları tahmin edilmekte.

misirantik02 - Mısır’da İki Adet Antik Mezar Daha Bulundu

Bununla birlikte ortaya çıkarılan mezarlarda bulunan boş odalar da dikkat çekmekte. Bu boş odaların bir tanesinde ise cenaze konileri, boyalı tahta cenaze maskeleri ve yaklaşık olarak 450 adet heykelcik ve yine muhtemelen üst düzey görevde bulunan kişiye ait bir mumya bulunuyor. Mısır Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açılamada ise tavanda bulunan kabartma yazılarda ise Kral Thutmose isminin yazıldığı açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here