İspanya ve Katalonya Sorunu

0
386

Bir süredir dünya gündemini meşgul eden konulardan bir tanesi Katalonya ’nın İspanya’dan bağımsızlık istemesi. Bu konu ile ilgili son zamanlarda neredeyse her gün bir gelişme yaşanmakta.

Özerk bölgeler, bizim çok fazla bilgi sahibi olduğumuz bir konu değil. Çünkü Türkiye’de herhangi bir özerk bölge bulunmuyor. Özerklik durumu genellikle geçmişte, ülkeler kurulurken halkların talep ettikleri bir durum. Çeşitli anlaşmalarla bu durumun tanımı yapılmakta. Özerk olan bölge, ana ülke sınırları içinde bulunmakta. Bir ülke olmamasına karşın kendi bayrağı ve kendi dili bulunuyor. İşte Katalonya’da böyle bir özerk bölge

Katalonya’nın en büyük şehri Barcelona. Bu şehri ziyaret edenler kendilerini İspanya değil de başka bir ülkede olarak görebilirler. Zira şehir sınırları içinde İspanya bayrağından çok Katalonya bayrakları görülmektedir. Katalonya milliyetçiliği İspanya’da bulunan diğer özerk bölgelerin milliyetçiliğinden çok daha fazla.

katalonya2 1024x703 - İspanya ve Katalonya Sorunu

Bağımsızlık Referandumu Yapılmıştı

1 Ekimde yapılan Katalonya bağımsızlık referandumu şiddet kullanılarak engellenmeye çalışılmıştı. Dün itibariyle de İspanya Senatosu hükumetin kararını onayarak Anayasanın 155. maddesi olan “Bağımsızlık isteyen özerk bölgelerinin özerkliği kaldırılır” maddesine dayanarak Katalonya’nın özerkliğini kaldırdı. Bu, şu demek oluyor: Artık Katalonya her konuda İspanya meclisine bağlı durumda ve özerk durumdayken kendi yönetiminin alabildiği kararların hiç birisini şu saatten sonra alamayacak. Katalonya’nın yerel yönetimi biraz acele bir kararla aldığı bağımsızlık referandumu sonrasında Avrupa’dan da herhangi bir destek göremedi ve İspanya, Katalonya yönetiminin görevden alındığını açıkladı.

Bu konuda bağımsızlıktan yana olan Katalanlar, eğer daha fazla diretirlerse, kriz çok daha derinleşecek ve beklenmedik sorunlara yol açacaktır. Aynı zamanda bu ekonomik anlamda da bir krize sebep olabilir. Günümüzde bu bölgedeki toprak sahiplerinin çoğunluğu eski kontlardan oluşmakta. Bu sebeple, bu bölge her konuda zenginlerin gözde yerlerinden bir tanesi. Bölgede yaşam düzeyi İspanya ortalamasının oldukça üzerinde. Bu durum İspanya ekonomisi için ciddi bir önem tekil ediyor. Katalonya’nın bağımsızlığı ile ilgili önümüzdeki günlerde neler yaşanacak hep birlikte göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz