Irak’ın Süleymaniye kentinde 7.3’lük bir deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre ölü sayısının 30 olduğu bildirildi. Bunun yanında yaralananların sayısı da 50 olarak açıklandı. İran’da ise 61 kişi hayatını kaybetti.

irakdeprem01 - Irak'ta 7.3'lük Deprem Meydana Geldi

Irak’ın Süleymaniye kentine meydana gelen 7,3 şiddetindeki deprem toplam 7 ülkeden hissedildi. Bu ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor. Özellikle Mardin, Siirt, Batman, Diyarbakır gibi illerden net bir şekilde hissedilen deprem halkı sokağa döktü. Depremi Suriye, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de hissetti.

Sekiz Köyde Büyük Hasar

Türkiye saati ile 21.18’de meydana gelen depremin merkez üssü Irak’ın Süleymaniye kenti. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre 7,3 şiddetindeki depremin yerin 34 kilometre altında meydana geldiği açıklandı. Depremin en çok vurduğu ülkelerden bir tanesi olan İran’da en az 61 ölü ve 300 yaralı var. İran’da 8 köyde ciddi hasar meydana geldi. Depremin ardından hem İran’da hem de Irak’ta elektrikler kesildi. Irak’tan gelen bilgiler ise şu anda ölü sayısının 30 olduğu yönünde.

Diyarbakır, Mardin ve Batman’dan çok net bir şekilde hissedilen deprem nedeniyle vatandaşlar kendilerini sokağa attılar. Depremin yaklaşık 40 saniye sürdüğünü söyleyen vatandaşlar geceyi sokakta geçirmeleri konusunda uyarıldılar.

irakdeprem02 - Irak'ta 7.3'lük Deprem Meydana Geldi

21.18’deki ana depremden sonra bölgede saat 4.8’lik bir artçı deprem daha meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamada ise depremin merkez üssünün Süleymaniye olduğu ve depremin zeminden 11.7 kilometre aşağıda olduğu bildirildi. Bununla birlikte Türk Kızılay’ı da Irak’ta meydana gelen depremle ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Kızılay Ekiplerinin bölgeye doğru harekete geçtiği ve Irak Kızılay’ı ile irtibat halinde olunduğu yazıldı.

Konunun uzmanları konu ile ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda 100 ila 150 kilometrelik bir deprem fayının kırıldığını tahmin ettiklerini söylediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here