Ana Sayfa Dünya Dünya’nın En Soğuk Köyünde Termometreler -62’yi gösterdi

Dünya’nın En Soğuk Köyünde Termometreler -62’yi gösterdi

0
320

Dünya’nın En Soğuk Köyünde Termometreler -62’yi gösterdi

Sibirya’da bulunan Oymyakon köyü şu sıralar dünyanın en soğuk yerleşim yeri. Termometrelerin eksi 67’yi gördüğü köyde yerel halkın kirpikleri dahi soğuktan buz tutuyor.

Dünyanın En Soğuk Köyünde Termometreler 62yi gösterdi - Dünya'nın En Soğuk Köyünde Termometreler -62'yi gösterdi

Rusya’nın Ural Dağları’ndan Büyük Okyanus’a kadar uzanan toprakları Sibirya’da 500 nüfuslu Oymyakon köyü şu sıralar dünyanın en soğuk yeri.

1920’li yıllarda Ren geyiği çobanlarının dinlenme yeri olan köy 1933’teki soğuk rekorunu bu yıl eksi 62 derece ile tazeledi.

Gün içinde eksi 67’ye kadar düşen hava sıcaklıklarıyla soğuktan termometrelerin kırıldığı köyde ocak ayının en yüksek sıcaklığı eksi 59 oldu.

Köyde yaşayan yerel halk soğuğa her ne kadar alışsa da soğuktan kirpikleri dahi donabiliyor.

Oymyakon Köyü’nü Daha Yakından Tanıyalım

Oymyakon (Yakutça: Өймөкөөн / Öymököön, Rusça: Оймяко́н), Rusya’nın Saha Cumhuriyeti’ne bağlı Oymyakon ulusunda yer alan ve dünyanın en soğuk köyü olarak bilinen köydür. Nüfusu 2014 yılı verilerine göre 517’dir. Verhoyansk kasabasıyla birlikte dünyanın havası en soğuk yerleşim birimlerinden biri olsa da birçoklarınca dünyanın en soğuk yerleşim birimi olarak kabul edilmektedir. Bir okul ve sağlık kliniğinin bulunduğu köyde, kış aylarında elektronik cihazlar ve otomobiller kullanılamamaktadır.

Coğrafya

Saha Cumhuriyeti’nin doğusunda ve Indigirka Nehri’nin kıyısında bulunan bulunan köy, Kuzey Kutbu’na çok yakın olmasından ötürü Aralık ayında sadece 3 saat güneş ışığından faydalanabilirken yaz aylarında 21 saate kadar güneş görmektedir. Köy, deniz seviyesinden 741 metre yükseklikte yer almaktadır.

İklim

Tundra iklimi’nin etkisi altında bulunan köyde kış aylarında hava sıcaklığı −50 °C (−58 °F)’nin altında seyretmektedir. Hatta yaz aylarında bile oldukça soğuk olan köyün hava sıcaklığı çoğu zaman −10 °C (14 °F)’ye kadar inebilmektedir.

Hatta, Oymyakon meteoroloji istasyonu tarafından 6 Şubat 1933’te hava sıcaklığı −67.7 °C (−90 °F) olarak ölçülmüştür ve bu hâlen köy için rekor olarak kabul edilmektedir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz