Dünyadaki Kadın Liderler Kimlerdir? 1 numarada, bu yıl şiddetle itiraz edilen seçimleri kazandıktan sonra da varlığını sürdüren Almanya Başbakanı Angela Merkel bulunuyor.

Angela Merkel

Dünyadaki Kadın Liderler
Dünyadaki Kadın Liderler Kimlerdir?

2005 yılından bu yana Merkel, Avrupa koalisyonunu sağlam tutmak ve göçmen karşıtı tutkudan yararlanan Alternatif Almanya için (AfD) partinin gittikçe artan sağ etkisinden kurtulmaya çalışıyor. Dünya Bankası’na göre, Merkel’in düşük işsizlik ve Alman ekonomisindeki güçlü büyüme sayesinde 2016 yılında 3,5 trilyon dolarlık GSYİH’ya ulaşması nedeniyle iktidardaki güç hala sağlam. Almanya, GSYİH’ya göre dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi ve en büyük kadın tarafından yönetiliyor.

Dünyadaki Kadın Liderler

2.Sırada ise Theresa May var. Birleşik Krallık’ın Mayıs ayındaki başbakanı olan muhafazakâr politikacı, Britanyalıların Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrası Başbakan’a sorulan ince bir sınırın ardından Downing Street’e taşındı. David Cameron, Haziran 2016’da istifa edecek. Şimdi May’ın zamanı. Kırılgan bir koalisyon hükümetini bir araya getirmeli ve ülkeyi 2019 yılına kadar Brexit’in içinde tutmalıdır.

Geçen yıl 2 numaralı sırada yer alan Hillary Clinton, Donald J. Trump karşısındaki kaybından sonra listeye 3. sıradan girdi. 2016 seçimleri, ABD’yi, bir kadın lider seçebilen dünyanın önde gelen az sayıdaki demokrasisinden biri olarak bıraktı. Clinton şimdi gelecekteki adayları işe almak için ilerici siyasi eylem grubu Onward Together’ı kurdu.

Trump yönetimi içinde başkanlık danışmanı olan Ivanka Trump, 19’uncu sırada listeye girerken, ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, 43 numaradan listeye katılıyor.

ABD dışındaki dünya ülkelerinde de kadınlar hükümetlerin desteğini alıyor: 38 yaşındaki Jacinda Ardern, 37, dünyanın en genç kadın lideri. Yeni Zelanda’da “Jacindamania” olarak adlandırılan bir seçmen heyecanıyla iktidara gelmeye başladı. Geçen yıl 47 yaşındaki Kersti Kaljulaid, bir dijital devrime öncülük ettiği için Estonya başkanlığına seçildi.

Ayrıca 2016 yılında iktidara gelen Tayvan’ın başkanı Tsai Ing-Wen de listede bulunuyor. Sonunda, Kraliçe II. Elizabeth, Şubat ayında yıldönümünü kutladı ve tahtta 65 kural belirledi. Mevcut kadın liderlerin sayısı 2000’den beri iki katına çıkmış olsa da, erkeklerle eşitlikten hala çok uzaklar.

Siyasettteki En Güçlü 15 Kadın

1: Angela Merkel, Almanya Başbakanı

2: Theresa May, Başbakan, İngiltere

3: Tsa Ing-Wen, Tayvan Başkanı

Tsa Ing-Wen, Tayvan Başkanı

4: Michelle Bachelet, Başkan, Şili

Michelle Bachelet, Başkan, Şili

5: Federica Mogherini, Dış Politika Şefi, Avrupa Birliği

Federica Mogherini, Dış Politika Şefi, Avrupa Birliği

6: Ivanka Trump, Kıdemli Danışman, Beyaz Saray

Ivanka Trump, Kıdemli Danışman, Beyaz Saray

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7: Ruth Bader Ginsburg

Ruth Bader Ginsburg

8: Kraliçe Elizabeth II

Kraliçe Elizabeth II

 

 

 

 

 

 

 

9: Şeyh Hasina Wajed, Başbakan, Bangladeş

Şeyh Hasina Wajed, Başbakan, Bangladeş

10: Beata Maria Szydlo, Başbakan, Polonya

Beata Maria Szydlo, Başbakan, Polonya

11: Aung San Suu Kyi, Devlet Danışmanı, Myanmar

12: Sheikha Lubna Al Qasimi, Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Bakanı, U.A.E.

13: Jacinda Ardern, Başbakan, Yeni Zelanda

14: Kolinda Grabar-Kitaroviç, Hırvatistan Cumhurbaşkanı

15: Nicola Sturgeon, İskoçya’nın ilk Bakanı, U.K.

16: Nikki Haley, Birleşmiş Milletler Büyükelçisi, ABD.

17: Erna Solberg, Başbakan, Norveç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 − three =