Cadılar Bayramı Neden Kutlanıyor?

0
420

Cadılar Bayramı deyince insanların aklına garip ve ürkütücü kostümler giymiş insanların çeşitli partilerde eğlendikleri görüntüler akla geliyor. Peki, biz Cadılar Bayramı’nın ne olduğuna dair doğru fikre sahip miyiz?

Cadılar Bayramı deyince herkesin aklına bir görüntü beliriyor. Ancak ülkemizde tam anlamıyla ne olduğunu ve neden kutlandığını bilen insan sayısı çok az. Her yıl 31 Ekim tarihinde Amerika ve İngiltere başta olmak üzere hemen hemen tüm Hristiyan ülkelerde bu bayram kutlanmakta.

Bu kutlamalarda insanlar çeşitli ürkütücü kostümler giyip eğleniyorlar. Son yıllarda Cadılar Bayramı ülkemizde de kutlanmaya başlandı. Bu kültüre uzak olan insanlar olarak bizim bu bayramı kutlamamız biraz enteresan bir durum. Bunun en önemli sebebi insanların kendilerine eğlence araması ve bu tarz yabancı kültürlere ait bayramları sadece eğlenmek amacıyla kutlamak olabilir. Bu bayramı kutlayanların arasında kaç kişinin Cadılar Bayramı’nın neden kutlandığı hakkında doğru bilgiye sahip oldukları da bir araştırma konusu olabilir.

cadilarbayrami2 1024x576 - Cadılar Bayramı Neden Kutlanıyor?

Cadılar Bayramı Nedir?

Cadılar Bayramı eski Britanya’da Pagan keltlerin kutladığı festivaldir. Temel konusu yazın bitişi, havaların soğumaya başlaması ve mevsimsel olayların farklılık göstermeye başlamasıdır. Aynı zamanda insanlar 31 Ekim tarihinde ölen kişilerin ruhlarının, ölmeden önce yaşadıkları evleri ziyaret edeceklerine ve o gece ortalıkta bir sürü ruh dolaşacağına inanırlar. Bu yüzden onlara tanınmamak için çeşitli maskeler takarlar.

31 Ekim günü insanların garip maskeler ve kostümler giymelerinin sebebi budur. Bu gelenek zamanla cadılar, şeytanlar ve perilerle özdeşleşti ve bir kutlama havası aldı. Ülkemizde olay biraz daha farklı. Bir çok işletme insanların eğlence konusundaki ihtiyaçlarının farkında olduğu için bu bayrama özel geceler düzenlemeye başlayıp bunu bir kazanç haline getirmeye çalışıyorlar. Özellikle büyük şehirlerdeki ün yapmış çeşitli gece kulüpleri ve mekanlar Cadılar Bayramı partileri düzenlemekteler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz